Tomasz Wasilewski wyróżniony w Serbii

Tomasz Wasilewski otrzymał wyróżnienie specjalne za film „Zjednoczone Stany Miłości” na 23. Festiwalu Filmowym w Palić w Serbii.

Specjalne wyróżnienie dla Tomasza Wasilewskiego

Główną nagrodę na festiwalu zdobył film „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Cristian Mungiu za film „Egzamin”. Wyróżnienia specjalne otrzymali Tomasz Wasilewski za „Zjednoczone Stany Miłości” i Miloš Radović za film „Train Driver’s Diary”.

„Zjednoczone Stany Miłości”

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Film ze wsparciem PISF

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales.

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Światowa premiera filmu „Zjednoczone Stany Miłości” odbyła się w ramach Konkursu Głównego 66. Berlinale. Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Scenariusz. Film został również nagrodzony na Valletta Film Festival na Malcie w kategoriach Najlepszy Reżyser – nagroda dla Tomasza Wasilewskiego oraz Najlepsza Aktorka – nagroda dla Doroty Kolak.

Premiera kinowa 29 lipca

Film „Zjednoczone Stany Miłości” wejdzie na ekrany polskich kin 29 lipca 2016. Dystrybutorem filmu jest Mañana. Film pokazywany jest też na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (sekcja Panorama).

23. Festiwal Filmowy w Palić odbywał się w dniach 16-22 lipca 2016 r.

Źródło informacji: www.cineuropa.org/nw.aspx?t=newsdetail&l=en&did=313200.

25.07.2016