Transatlantyk 2015

5 lat temu stworzyliśmy na kulturalnej mapie Polski nową jakość – rozpoznawalny także poza granicami kraju festiwal idei. Używając siły filmu i muzyki inspirujemy Polaków do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju. W tym jubileuszowym roku jeszcze silniej chcemy podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów. Poprzez najlepsze na świecie filmy, muzykę, warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi umysłami naszej epoki udowodnimy, że konflikty – społeczne, religijne czy polityczne – nastawione jedynie na negację z pewnością nie rozwiążą problemów współczesnego świata – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor festiwalu.

Kilkanaście sekcji filmowych, Mobilne Kino Škody oraz plenerowe Kino Łóżkowe

W tym roku Transatlantyk będzie obecny w prawie każdej dzielnicy Poznania, a Mobilne Kino Škody przez całe wakacje odwiedzi dodatkowo aż 18 miejscowości w całej Wielkopolsce. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj oraz po raz pierwszy w historii imprezy także nominowane do Nagród PISF Kino Rialto – pokażą ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, w tym polskie premiery obrazów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Dla najmłodszych kinomanów przygotowano w tym roku specjalny Dziecięcy Klub Filmowy, dla seniorów Kino Trzeciego Wieku, a dla pasjonatów niecodziennych gatunków filmowych Kino Klasy B i inne szaleństwa. Nie zabraknie takich sekcji festiwalu m.in. Panorama, Docs, Niezależni, Sacrum, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport i Retrospektywa.

Polskie filmy

W sekcji poświęconej dokumentom widzowie zobaczą m.in. filmy „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz „Dzienniki z niebieskiej szkoły” Jędrzeja Bączyka. Sekcja Panorama zaprezentuje debiut fabularny Magnusa von Horna pt. „Intruz”. Z kolei podczas specjalnego pokazu zostanie zaprezentowany pełnometrażowy dyplomowy film studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi w reżyserii Mariusza Grzegorzka. W sekcji Kino Łóżkowe widzowie będą mogli obejrzeć „Kongres” Ariego Folmana. W programie festiwalu znalazły się także filmy inne polskie filmy m.in. „Ida” Pawła Pawlikowskiego i „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej.

Edukacja i Inspiracje

W ciągu 8. festiwalowych dni organizatorzy zaproszą do Centrum Kultury Zamek osoby w każdym wieku. Specjalnie dla nich odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów, prelekcji i spotkań z wybitnymi aktorami, reżyserami, kompozytorami i scenografami z całego świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie ogłoszona rejestracja online. Zaproszeni goście podczas specjalnych spotkań będą dyskutować m.in. o wsparciu podatkowym produkcji filmowej w Polsce, koprodukcjach międzynarodowych i nowych modelach produkcji filmowej. 

Konkursy dla młodych kompozytorów

Podobnie jak w latach ubiegłych Transatlantyk zaprasza młodych kompozytorów z całego świata do sprawdzenia swoich umiejętności w dwóch konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Więcej o konkursach dla młodych kompozytorów pisaliśmy na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/zgloszenia/transatlantyk-czeka-na-kompozytorow.

Więcej informacji: transatlantyk.org/pl.

Na podstawie informacji prasowej

03.08.2015