Transatlantyk 2017 - pierwsze informacje

Organizatorzy współfinansowanego przez PISF Transatlantyk Festival ogłosili pierwsze tytuły wydarzenia, które odbędzie się w dniach 14 – 21 lipca 2017 w Łodzi.

„Zwierzęta” Grega Zglińskiego w programie Transatlantyk Festival

Pierwszymi tytułami filmowymi, jakie ogłoszono na konferencji prasowej 11 kwietnia są: świetnie przyjęty na Berlinale dramat Grega Zglińskiego „Zwierzęta”, nowy film Volkera Schlöndorffa „Return to Montauk”, szwajcarski film obyczajowy „The Divine Order”, opowiadający o walce kobiet o prawa wyborcze w Szwajcarii lat 70. czy poetycka impresja filmowa „Ascent”. Wszystkie te tytuły znajdą się w sekcji Panorama. W sekcji Docs pokazane zostaną m.in. dokument „Don’t blink Robert Frank”, czyli sfilmowaną historię życia jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów XX wieku oraz „Jerry Lewis: Man Behind The Clown” – opowieść o wybitnym (i bardzo niedocenionym) komiku.  

Nowa sekcja Historie Kina

W tegorocznym programie znajdzie się nowa sekcja – Historie Kina. Co roku organizatorzy będą przedstawiać w niej najważniejsze filmy z historii X Muzy, tytuły najwybitniejszych twórców, które każdy miłośnik filmu powinien znać. Motywem przewodnim Historii Kina będą w tym roku słynne debiuty. Trzema pierwszymi pozycjami, które bedą prezentowane na Transatlantyku są „The Gold Diggers” Sally Potter, „Noc myśliwego” Charlesa Laughtona i „Czekolada” Claire Denis. Z kolei bohaterką filmowej retrospektywy na Transatlantyku będzie Barbara Sass-Zdort, wybitna twórczyni polskiego kina, autorka filmów pokazujących Polskę z kobiecej perspektywy. Skład ogłoszonych podczas konferencji prasowej sekcji uzupełniają Girl Power! (seanse plenerowe, przygotowywane wspólnie z łódzkim cyklem Polówka), Sezon, Dzieci, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa oraz niezwykle lubiane przez widzów Kino Łóżkowe.  

Nie zabraknie także Kina Kulinarnego, a o podniebienia widzów zadbają znakomici szefowie kuchni: Wojciech Modest Amaro, Katarzyna Daniłowicz, Robert Skubisz, Sebastian Krauzowicz, Tomasz Purol oraz Mariusz Pieterwas. Pierwszymi tytułami filmowymi tej sekcji są „Soul”, „Boone” i „Monsieur Mayonnaise”. Program sekcji powstał przy współpracy z kuratorem Kulinarisches Kino międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie – Thomasem Struckiem. 

Transatlantyk Distribution Award

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 000 zł, a jej laureata wyłoni w głosowaniu publiczność. Nagrodę otrzyma firma dystrybucyjna, która wprowadzi zwycięski tytuł do regularnej dystrybucji w polskich kinach. W konkursie wezmą udział wszystkie filmy pokazywane premierowo w sekcjach Panorama i Docs. Podczas tegorocznego festiwalu Transatlantyk zadebiutuje także Lodołamacz, wydarzenie skierowane do polskiej branży filmowej, którego celem jest pogłębienie wiedzy na tematy związane z funkcjonowaniem rynku filmowego w Polsce i na świecie. Zadaniem pierwszej edycji Lodołamacza jest przybliżenie, zarówno w teorii, jak i w praktyce umiejętności poruszania się po rynku dystrybucyjnym. 

Wraz z Instytutem Adama Mickiewicza organizatorzy ogłosili zupełnie nowy konkurs na najlepszy film krótkometrażowy: „Poczuj wolność okiem kamery”. Tegorocznym hasłem konkursu jest motyw przewodni Festivalu Transatlantyk „The Power of Woman – Siła Kobiety”. Udział w nim mogą wziąć twórcy do 35. roku życia, a ich film powinien trwać maksymalnie 10 minut.  

Akredytacje dostępne od 26 kwietnia

W tym roku sprzedaż akredytacji na festiwal ruszy 26 kwietnia. Akredytacje festiwalowe dla widzów będą kosztować 90 zł, studentom i licealistom organizatorzy oferują akredytacje ze zniżką w cenie 60 zł. Akredytacja uprawnia do wejścia na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu, z wyłączeniem Gali Otwarcia, Gali Zamknięcia festiwalu oraz pokazy Kina Kulinarnego i Kina Łóżkowego. Pojedynczy bilet na wydarzenie w ramach Kina Kulinarnego (pokaz filmu oraz uroczysta kolacja w wyjątkowym towarzystwie koneserów kulinariów i gości festiwalu) kosztuje 200 zł. Dostępne będą również akredytacje branżowe i prasowe. Cena biletu na pojedynczy seans filmowy festiwalu będzie wynosić 7 zł. Sprzedaż rozpocznie się od 7 lipca. Pełen dochód ze sprzedaży akredytacji i biletów zasili Fundusz Wsparcia – całość zysku z Funduszu Wsparcia zostanie przekazana na najbliższy nabór kulturotwórczego programu MIKROGRANTY w Łodzi.   

Więcej o Transatlantyk Festival: www.transatlantyk.org/pl.

Informacja prasowa

11.04.2017