Transatlantyk Film Music Competition™ 2017

Trwa nabór na konkurs kompozytorski  Transatlantyk Film Music Competition.

Konkurs kompozytorski

Uczestnikom konkursu Transatlantyk Festival udostępnia dwa materiały filmowe (krótką fabułę i animację, by sprawdzić wszechstronność warsztatu), do których kompozytorzy mają stworzyć oryginalne ścieżki dźwiękowe. Wybór charakteru muzyki oraz składu wykonawczego leżą w gestii uczestników konkursu. Z nadesłanych prac zostanie wybranych 10 finalistów. Ich pracę oceni międzynarodowe jury. Transatlantyk Festival zapewnia im podróż z miejsca zamieszkania do Łodzi i zakwaterowanie.

Poprzednie edycje konkursu

Do tej pory w sześciu edycjach Transatlantyk Film Music Competition wzięło udział kilkuset kompozytorów z sześciu kontynentów. Dotychczasowymi laureatami konkursu są m.in. Xiaotian Shi (późniejszy autor muzyki do filmu „November Man” z Piercem Brosnanem), Matthijs Kieboom (twórca ścieżek dźwiękowych do blisko 15 europejskich filmów pełnometrażowych), Jeffrey van Rossum czy Moritz Schmittat (obaj są autorami muzyki do kilkudziesięciu filmów i seriali). Z kolei wyróżnieniami zostali uhonorowani m.in. Gareth Neudstadter (późniejszy laureat nagrody Emmy, współpracował m.in. z Hansem Zimmerem i Jamesem Franco), Andrea Grant (twórca muzyki do kilkunastu filmów i seriali tv, zdobywca NYC Indie Film Awards), Krzysztof Janczak (autor oprawy muzycznej do ponad 40 filmów i programów telewizyjnych) czy Paweł Pudło (autor m.in. utworu chóralnego, wykonywanego podczas EURO 2012).

W jury zasiadali m.in. John Ottman (laureat nagrody BAFTA za montaż w filmie „Podejrzani”), Christopher Young (nominowany do Złotego Globa za muzykę w „Kronikach portowych”), Petr Zelenka (wybitny czeski reżyser, twórca m.in. „Guzikowców” i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”), Daniel Pemberton (nominowany do Złotego Globa za muzykę w filmie „Steve Jobs”), Mark Isham (nominowany do Oscara za muzykę w „Rzece życia”), John Debney (nominowany do Oscara za muzykę w „Pasji”), Roque Banos (aż dziesięciokrotnie nominowany do Goya Award, dwukrotny laureat tej nagrody – za muzykę w filmach „13 róż” i „The Oxford Murderers”), Marco Beltrami ( nominowany do Oscara za „3:10 do Yumy” i „The Hurt Locker”) czy Jan A.P. Kaczmarek (Dyrektor festiwalu Transatlantyk, laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela”).

Nagrody

Zwycięzca konkursu otrzyma:

  • tytuł Transatlantyk Young Composer 2017 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tys. zł.

Jury przyzna również:

  • Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize (10 tys. zł),
  • Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize (5 tys. zł).

Ważne terminy:

  • 5.06.2017 – Ogłoszenie konkursu,
  • 5.06.2017 – Ujawnienie materiałów wideo,
  • 5.07.2017 – Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z kompozycjami i wpłaty wpisowego,
  • 9.07.2017 – Ogłoszenie nazwisk finalistów,
  • 20.07.2017 – Finał (pokaz filmów finałowych przed jury i publicznością),
  • 21.07.2017 – Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród podczas uroczystej Gali Zamknięcia.

Wstęp na finałowe przesłuchania uczestników (Teatr Nowy w Łodzi, 20 lipca) jest nieodpłatny. Pierwszeństwo w wejściu na salę mają posiadacze festiwalowej akredytacji. Akredytacje można zakupić za pośrednictwem strony www.transatlantyk.org.

Na podstawie informacji prasowej 

06.06.2017