Transatlantyk Instant Composition Contest™ - zgłoszenia

Transatlantyk Instant Composition Contest (TICC) to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie; jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu.

Transatlantyk Instant Composition Contest™

Transatlantyk Instant Composition Contest (TICC) jest jednym z flagowych projektów Festiwalu, wyjątkowym wydarzeniem opartym na idei spontanicznego muzycznego reagowania na obraz. Wymaga także biegłości technicznej w grze na fortepianie. W intencji twórcy konkursu Jana A.P. Kaczmarka, TICC ma służyć budowaniu warsztatu kompozytora, a w szczególności rozwijaniu umiejętności instynktownej interakcji z obrazem. W dotychczasowej historii konkursu udział wzięło kilkuset uczestników z aż sześciu kontynentów

Przebieg konkursu

Każdy z młodych artystów obejrzy (po raz pierwszy) za kulisami krótki materiał filmowy, do którego od razu – ale już na scenie, na oczach widzów i jury – zagra na fortepianie kompozycję spójną z obrazem.

Pierwszym etapem Transatlantyk Instant Composition Contest są przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap przesłuchań konkursowych, jury wybiera 10 młodych najbardziej kreatywnych muzyków. W komisji w ubiegłych latach zasiadały wybitne i znane osobowości świata filmu i muzyki, m.in.: John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson oraz Dyrektor Transatlantyku Jan A.P. Kaczmarek.

Nagrody

Zwycięzca konkursu otrzyma:

  • tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2017 – First Prize – 15 000 zł.

Jury przyzna również:

  • Transatlantyk Instant Composer – Second Prize – 7500 zł.
  • Transatlantyk Instant Composer – Third Prize – 5000 zł.

Terminy do zapamiętania:

  • 29 maja 2017 – ogłoszenie konkursu,
  • 5 lipca 2017 – termin nadsyłania zgłoszeń oraz wpłaty wpisowego,
  • 19 lipca 2017 – eliminacje,
  • 20 lipca 2017 – finał konkursu (jurorzy wyłaniają finalistów, którzy następnie grają przed międzynarodowym Jury i publicznością),
  • 21 lipca 2017 – ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród podczas Gali Zamknięcia.

Wstęp na eliminacje oraz finał konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest jest bezpłatny, pierwszeństwo przy wejściu na salę będą mieli posiadacze akredytacji festiwalowych.

Sprzedaż akredytacji odbywa się za pośrednictwem strony internetowej festiwalu: www.transatlantyk.org – ich liczba jest ograniczona.

Na podstawie informacji prasowej 

30.05.2017