Trwa 14. edycja ScripTeast

W październiku zakończyła się I sesja 14. edycji ScripTeast, współfinansowanego przez PISF programu treningowego dla scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej.

Pierwsza sesja zakończona, kolejne spotkanie na Berlinale 

Podczas  tygodniowego spotkania w Starejwsi na Podlasiu autorzy zakwalifikowanych do udziału w 14. edycji jedenastu scenariuszy z ośmiu krajów pracowali nad projektami filmów fabularnych pod okiem światowej sławy profesjonalistów branży. W programie znalazły się trzy projekty polskich scenarzystów: Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy, Jacka Piotra Bławuta oraz Elżbiety Benkowskiej. Przed autorami jeszcze osiem miesięcy twórczej pracy.

„Pierwsza, bardzo intensywna i oparta na indywidualnych spotkaniach sesja programu stworzyła uczestnikom niezwykłą okazję do uzyskania cennych porad i komentarzy od fantastycznych doradców kreatywnych, którzy przyjęli zaproszenie Niezależnej Fundacji Filmowej do podzielenia się swoim doświadczeniem. Każdy dzień rozpoczynał się wcześnie rano od projekcji filmu, nad którego scenariuszem pracowaliśmy w ubiegłych latach w ramach programu ScripTeast. Potem następowały spotkania indywidualne, głęboka analiza scenariusza, prezentacje case studies i wielogodzinne dyskusje do późnej nocy. To był prawdziwy filmowy obóz kondycyjny”, komentuje Violetta Kamińska, Dyrektor Zarządzająca ScripTeast.

Przed scenarzystami kilka miesięcy intensywnej, twórczej pracy przy wsparciu doradców kreatywnych przypisanych do projektów. Po spotkaniu w Polsce autorzy kontynuują prace podczas sesji online. Następna sesja stacjonarna odbędzie się podczas Berlinale 2020, a sesja finałowa 14. edycji zostanie zakończy się przyznaniem nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w przyszłym roku.

Tutorzy

Doradcami kreatywnymi 14. edycji są: Alain Berliner – belgijski reżyser, scenarzysta i producent  znakomicie przyjętego w Cannes filmu „My Life in Pink”, nagrodzonego również Złotym Globem i Europejską Nagrodą  Filmową;  Don Bohlinger – amerykański scenarzysta, którego filmy i miniseriale zdobyły lub były nominowane do ponad czterdziestu międzynarodowych nagród; Lars Hermann – duński producent znanych na całym świecie seriali, takich jak „Borgen” czy „The Killing”; Ben Hopkins – brytyjski scenarzysta i reżyser, pracujący przede wszystkim w Niemczech i Turcji, autor m.in. nagrodzonego na festiwalach w Berlinie i Toronto „37 Uses for a Dead Sheep” i nagrodzonego m.in. na festiwalu w Locarno „The Market”; Jimmy Karlsson – szwedzki scenarzysta i reżyser, autor wielokrotnie nagradzanego „A Mother of Mine”; David Matamoros – hiszpański reżyser i producent w Zentropa Spain, współtwórca nagradzanych filmów, w tym „In a Better World” i „The House that Jack Build”; Joyce Pierpoline – francusko-amerykańska producentka filmu „Teeth”, nagrodzonego m.in. na festiwalach Sundance i Berlinale oraz Selina Ukwuoma – angielska script doktor, związana z takimi tytułami jak nagrodzony BAFTA „Boy A” lub zdobywca kilku statuetek Goya „Summer 1993”.

Całoroczny proces pracy nad scenariuszami nadzoruje dwóch kierowników naukowych: wielokrotnie nagradzany scenarzysta i reżyser Tom Abrams (nominacja do Oscara, nagroda Emmy, nagrody na festiwalach filmowych w Berlinie, Cannes, Montrealu i Karlowych Warach, współpracujący z Warner Bros., 20th Century Fox, New Line Cinema, Universal Pictures) oraz Christian Routh – konsultant scenariuszowy i filmowy, pracujący dla producentów i instytucji w wielu krajach, w tym Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii i Katarze.

Projekty biorące udział w 14. edycji ScripTeast:

 • „Dyad”, Yana Titova / Bułgaria
 • „Furious Beauty” Eliska Kovarikova, Štěpán Altrichter / Czechy
 • „Jimmy L.” Pavo Marinković / Chorwacja
 • „Lovable” Stanislavs Tokalovs, Waldemar Kalinovski / Łotwa
 • „Me and my Brother”, Maciej Sobieszczański, Grzegorz Puda / Polska
 • „Muteness”,  Jacek Piotr Bławut / Polska
 • „Orunia 4ever”, Elżbieta Benkowska / Polska
 • „The Fortress and the Dervish”, Vlastimir Sudar / Serbia
 • „The Lost Son”, Darko Štante / Słowenia
 • „The Son of the Cigan’”, Gergely Fonyo / Węgry
 • „Windless”, Teodora Markova, Pavel G. Vesnakov, Georgi Ivanov, Nevena Kertova / Bułgaria

Do tej pory 42 scenariusze rozwijane w programie ScripTeast zostały przeniesione na ekran, a 9 projektów jest w produkcji. W ciągu wszystkich edycji wzięło w nim udział 209 scenarzystów z 17 krajów. Pracowali nad 149 projektami, w tym 43 polskimi.

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners, Filmarket Hub i ACE – Ateliers du Cinéma Européen, a także Film New Europe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Więcej informacji: www.scripteast.pl.  

Informacja prasowa


08.11.2019