Trwa 21. Camerimage

16 listopada rozpoczął się 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, po raz czwarty organizowany w Bydgoszczy. Imprezę otworzył prezydent miasta Rafał Bruski.

 

– Spotkacie się tu ze wspaniałymi mistrzami zdjęć i reżyserami. Na panelach i warsztatach poznacie tajniki ich pracy. Wykorzystajcie tę szansę, żeby wasze filmy też zostały tu kiedyś pokazane – zwrócił się do młodych twórców.

Polskie filmy

Do Konkursu Głównego zakwalifikowały się dwa polskie filmy, do Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych – 3 filmy, a do Konkursów Debiutów Reżyserskich i Operatorskich w sumie 3 produkcje. W Konkursie Filmów Polskich zaprezentowanych zostanie 7 filmów. W znakomitej większości są to filmy współfinansowane przez PISF.

Wrażliwość wizualna

Uhonorowano Ricka Cartera – zdobywcę dwóch Oscarów, scenografa współpracującego m.in. ze Spielbergiem i Zemeckisem przy produkcjach takich jak „Powrót do przyszłości”, „Park Jurajski”, „Forrest Gump” czy „Avatar”. Twórca otrzymał Nagrodę za wyjątkową wrażliwość wizualną.

 

– Szczególnie cenię sobie pracę autorów zdjęć – mówił. – Przez lata pracy zdałem sobie sprawę, jak ważna jest współpraca z każdym członkiem ekipy filmowej, w moim przypadku właśnie szczególnie z operatorami. Obiektyw kamery jest okiem duszy całego filmu.

Marek Żydowicz nagrodzony

Dyrektor festiwalu Camerimage odebrał na scenie dyplom Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Wręczył mu ją Stephen Lighthill.

 

– Zapewniam, że niewielu jest Członków Honorowych naszego stowarzyszenia. Są to dziennikarze, astronomowie, jest też Tomasz Edison – jako pionier tego, co nazywamy dziś kinem – zaczął. – Pracujemy z Markiem od wielu już lat i bardzo sobie cenimy tę współpracę. Przyglądamy się też temu, co robi dla branży i środowiska operatorów przez ten wyjątkowy festiwalowy tydzień i jesteśmy pod wielkim wrażeniem.

 

Premiery

W trakcie gali pokazano premierowo „Ratując pana Banksa”, film Johna Lee Hancocka oraz „The Zero Theorem”, na który zaprosił widzów osobiście reżyser Terry Gilliam.

 

21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage potrwa do 23 listopada. Jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

17.11.2013