Trwa 36. Warszawski Festiwal Filmowy

Ponad 170 filmów zostanie pokazanych na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Wiele z nich będzie miało swoje światowe premiery. Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej festiwal, w formule tradycyjnej, odbywa się w dniach 9-18 października.

Warszawski Festiwal Filmowy jest akredytowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych obok takich imprez jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary czy Tokio i jest jedną z najważniejszych imprez branżowych w Europie Wschodniej. Organizatorzy WFF podali, że otrzymali ponad 3 tysiące zgłoszeń z 96 krajów, w tym: 9 afrykańskich, 10 południowoamerykańskich, 6 północnoamerykańskich, 2 z Australii i Oceanii, 26 azjatyckich oraz 43 europejskich. W programie tegorocznej edycji znalazło się 105 filmów pełnometrażowych i 68 krótkometrażowych, w tym 44 premiery światowe, 31 premier międzynarodowych, 6 premier europejskich oraz 56 premier polskich.

Filmy będą pokazywane w kilku sekcjach, z których najważniejszą jest Konkurs Międzynarodowy. Znalazło się w nim 15 obrazów, m.in. „18 kiloherców” reż. Farhat Sharipov, „Duże chłopaki nie płaczą” reż. Steve Crohurst, „Gorące źródła” reż. Ming Zhang, „Lis w norze” reż. Arman T. Riahi, „Moja krew i kości w płynącej galaktyce” reż. Sabu, „Niezidentyfikowany” reż. Bogdan George Apetri, „Post Mortem” reż. Peter Bergendy, „Rok furii” reż. Rafa Russo oraz „Magnezja” reż. Maciej Bochniak. Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Liana Ruokyte-Jonsson, Robert Gliński, Slavek Horak, Visar Morina i Peter Rommel. Filmem otwarcia festiwalu wybrano obraz „Księga wizji” reż. Carlo S. Hintermann, a zamknięcia – „Drodzy towarzysze!” reż. Andrei Konchalovsky.

Pozostałe sekcje

Młode światowe kino ma na Warszawskim Festiwalu Filmowym swoją sekcję konkursową. To Konkurs 1-2, do którego twórcy zgłaszają swoje pierwsze i drugie filmy. W tym roku będzie to 15 produkcji m.in. z Ukrainy, Korei Płd., Brazylii czy Iranu. Wizytówką warszawskiej imprezy jest jednak Konkurs Wolny Duch. Organizatorzy określają tę sekcję jako „kwintesencję brawury, humoru i najbardziej szalonych pomysłów”. Na 36. edycji zostanie zaprezentowanych 15 filmów z takich krajów jak: Chiny, Rosja, Meksyk czy Rumunia.

Mistrzowie taksydermii, szermierki, charyzmatyczni przywódcy polityczni, słynni więźniowie, legendarne studio nagraniowe, Władysław Kozakiewicz i Warwick Thornton na plaży. Tak zapowiada się Konkurs Filmów Dokumentalnych, gdzie znalazło się 16 obrazów, w tym dwa polskie: „Po złoto” reż. Ksawery Szczepanik i „Agonia” reż. Tomasz Knittel.

Pokazy specjalne, Odkrycia, Polska klasyka i krótkie metraże

W sekcji Pokazów specjalnych organizatorzy proponują opowieści nagradzane na najważniejszych festiwalach, z Mayą Hawke, Andrew Garfieldem, Jamesem Nortonem, Ivanem Trojanem, Lili Taylor, Elisabeth Moss i Sandrą Huller w rolach głównych. To 17 filmów z takich krajów jak: Czechy, Japonia, Stany Zjednoczone czy Australia. Program Konkursu Filmów Krótkometrażowych to cztery zestawy produkcji, których w sumie na festiwalu zostanie pokazanych aż 22. Są wśród nich polskie produkcje takie jak: „Chodźmy w noc” reż. Kamila Tarabura, „Ostatni gwizdek” reż. Karol Lindholm i „A co jeśli nic?” reż. Monika Krupa.

W sekcji Odkrycia znalazły się filmy, nierzadko z najodleglejszych zakątków. W tym roku jest to 19 tytułów, które miały światowe premiery na takich festiwalach jak Sundance, Wenecja czy Berlinale, a warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć je po raz pierwszy na dużym ekranie. W tegorocznej sekcji Polska klasyka zgromadzono filmy wybitnych twórców z różnych epok. Są to „Ewangelia według Harry’ego” reż. Lech Majewski, „Pętla” reż. Wojciech Jerzy Has oraz „Pożegnanie jesieni” reż. Mariusz Treliński. Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2020 to zestaw krótkich fabuł, dokumentów i animacji, które zgromadzone zostały w cztery programy tematyczne, takie jak Rodzina, Kobiecość, Dialog i Inność.

36. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, wspierany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Kina festiwalowe to Kinoteka i Multikino Złote Tarasy.

09.10.2020