Trwa 60. Krakowski Festiwal Filmowy

Prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier oraz spotkania z filmowcami, bohaterami i jurorami. Tak wygląda program 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który potrwa do 7 czerwca. Ze względu na pandemię, wszystkie wydarzenia imprezy, którą dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, odbywają się online.

Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, a także polskie premiery, z okazji 60. edycji, dostępne są w jubileuszowych cenach. Karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 60 zł, a bilet 6 zł. Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią osobowości świata kina – twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz czy Leszek Możdżer.

Festiwal otworzył dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska i ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z tego kraju oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács, wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny.

Docs+Science oraz KFF Industry

Już po raz ósmy w programie znalazła się sekcja dokumentów naukowych Docs+Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zostaną pokazane w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.

Ważną częścią festiwalu jest KFF Industry, czyli platforma spotkań branżowych. Jednym z wydarzeń będzie Forum Dokumentu i Animacji, którego tematem będzie kryzys w jakim znalazło się środowisko twórców filmów dokumentalnych i animowanych ze względu na pandemię COVID-19. Uczestnikami spotkania będą m.in. Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Sean Bobbit, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji. W programie, już po raz szósty, znajdzie się m.in. jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Szczegółowy program festiwalu, który potrwa do 7 czerwca, jest dostępny na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

29.05.2020