Trwa nabór do ScripTeastu

To już ostatnie tygodnie na zgłaszanie projektów do programu ScripTeast adresowanego do scenarzystów ze Środkowej i Wschodniej Europy. Scenariusze można zgłaszać do końca lipca 2010.

 

ScripTeast został stworzony w oparciu o najlepsze wzory i doświadczenie wieloletniej współpracy z Sundance Institute Roberta Redforda w ramach Central European Scriptwriters Lab. Dotychczas przeprowadzono cztery edycje programu. Po trzech edycjach ScripTeast do chwili obecnej zostało zrealizowanych 7 filmów.

 

ScripTeast to program szkoleniowy, którego zadaniem jest pomóc doświadczonym scenarzystom z Europy Centralnej i Wschodniej zwiększyć konkurencyjność napisanych już scenariuszy i promować je wśród najlepszych europejskich producentów. Program nie uczy jak pisać scenariusz, ale umożliwia prace nad gotowym projektem, by zwiększyć szanse jego realizacji. Uczestnicy podczas trwania programu pracują pod kierunkiem wybitnych ekspertów z branży filmowej, mają możliwość spotkań i konsultacji z czołowymi producentami filmowymi podczas festiwali w Berlinie i Cannes.

 

ScripTeast to tydzień indywidualnych spotkań każdego uczestnika na temat scenariusza z doradcami – znanymi scenarzystami i producentami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych, sesje on line trwające 5 miesięcy, oraz dwie sesje podczas najważniejszych europejskich festiwali – w Berlinie i Cannes. Jak dotąd doradcami kreatywnymi ScripTeast byli m.in: Andrew Birkin (scenarzysta filmów „Imię Róży”, „Pachnidło”, „Joanna d’Arc”), Monte Hellman (producent m.in. „Wściekłych Psów”), Peter Webber (reżyser m.in. „Dziewczyna z perłą”), Marc Caro (scenarzysta i reżyser m.in.„Delikatesy”, „Miasto zaginionych dzieci”), Robert Jones (producent m.in. „Podejrzani”, „Gosford Park”, „Wierny ogrodnik”) oraz Licia Eminenti (ekspert ds. scenariuszy, związana z Arte, Eurimages, Media Fund, a także specjalistka ds. sprzedaży w Gemini Films). ScripTeast współpracuje z dwoma największymi organizacjami skupiającymi producentów: Producers Network – skupiająca ok. 650 producentów z całego świata, obecnych na festiwalu w Cannes oraz ACE – sieć najlepszych producentów europejskich.

 

Do programu co roku zostaje zakwalifikowanych nie więcej niż 10-12 scenariuszy ze wszystkich zgłoszeń z naszego regionu.

 

Autorzy chcący wziąć udział w warsztatach muszą przedstawić przetłumaczony na język angielski scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. Język angielski jest roboczym językiem warsztatów, dlatego ważna jest umiejętność posługiwania się nim w stopniu komunikatywnym. Aplikujący scenarzyści powinni mieć w swoim dorobku przynajmniej jeden zrealizowany scenariusz do filmu fabularnego lub legitymować się doświadczeniem telewizyjnym, dziennikarskim, pisarskim lub reżyserskim.

 

Piąta edycja warsztatów scenariuszowych ScripTeast rozpocznie się we wrześniu 2010 roku tygodniową sesją przeprowadzoną w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni, gdzie uczestnicy odbędą cykl indywidualnych spotkań z doradcami kreatywnymi.

 

Wstępny harmonogram piątej edycji:

 

  • Składanie aplikacji do 30 lipca 2010.
  • Tygodniowa sesja stacjonarna wrzesień/październik 2010 w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni, w której biorą udział uczestnicy i Doradcy Kreatywni.
  • Październik – grudzień, sesja on-line.
  • Berlinale, luty 2011, trzydniowa sesja ewaluacyjna z Kierownikami Naukowymi.
  • Luty – kwiecień 2011, sesja on-line.
  • Festiwal Filmowy w Cannes, maj 2011, siedmiodniowa sesja końcowa, spotkania z producentami, agentami sprzedaży, dystrybutorami, szefami funduszy , wręczenie Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego

Program powstał w oparciu o najlepsze wzory i pięcioletnie doświadczenia współpracy z Sundance Institute Roberta Redforda w ramach Central European Screenwriters Lab. ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową, przy wsparciu Programu Media Plus Unii Europejskiej, Narodowego Centrum Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production i we współpracy z Producers Network, Europejską Akademią Filmową, ACE, e-Talenta, Final Draft oraz festiwalami w Berlinie, Cannes i Karlowych Warach.

 

Informacje na temat kolejnej edycji oraz zgłoszenia scenariuszy na stronie na: www.scripteast.eu, tel 22/851 84 40.

28.06.2010