Trwa nabór na Atelier Scenariuszowe

Nowy program rozwoju fabularnych projektów pełnometrażowych, adresowany przede wszystkim do scenarzystów, czeka na zgłoszenia do 15 sierpnia.

Nowy roczny program developmentowy

Za merytoryczną stronę programu odpowiadają młodzi i energiczni polscy konsultanci, którzy swoje doświadczenie i edukację zdobywali w Europie i USA. „Atelier Scenariuszowe powstało w odpowiedzi na potrzebę twórczej wymiany myśli i konsekwentnej opieki konsultanta w całym procesie rozwoju scenariuszy filmów fabularnych” mówi Filip Kasperaszek, jeden z pomysłodawców Atelier. „Chcieliśmy przenieść na polski rynek międzynarodowe standardy pracy nad tekstem, stawiamy na oryginalność twórców i unikalność ich pomysłów” dodaje.

Twórcy programu nie boją się odchodzić od utartych schematów znanych z podręczników. Zgłoszone projekty rozwijane będą w małych grupach, w ramach kompleksowego rocznego programu developmentowego. „Nasz program skupia się przede wszystkim na tekście i jego twórcy, ale chcemy by elementom literackim towarzyszyło też poszerzanie wiedzy w innych dziedzinach, niezbędnych do dobrego funkcjonowania na rynku audiowizualnym” wyjaśnia Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier. „Uczestnicy wezmą udział w zajęciach z zakresu prawa autorskiego, negocjacji, skutecznej komunikacji. Atelier rozwija nie tylko tekst, ale także kompetencje zawodowe autora” dodaje.

Program adresowany do absolwentów uczelni artystycznych

Program Atelier adresowany jest w pierwszej kolejności do absolwentów uczelni artystycznych (scenarzystów, reżyserów, producentów kreatywnych) posiadających w swoim dorobku mniej niż dwa wyprodukowane filmy pełnometrażowe. Atelier czeka również na zgłoszenia od literatów, dramaturgów lub twórców mogących pochwalić się innym dorobkiem scenariuszowym lub literackim. Brak wykształcenia lub udokumentowanego dorobku nie przekreśla jednak żadnego z kandydatów. Ostatecznym kryterium przyjęcia będzie jakość tekstu oraz talent scenopisarski. W ramach warsztatu rozwijane będą pełnometrażowe projekty fabularne (zgłoszone w formie treatmentu lub pierwszej wersji scenariusza). Termin aplikacji mija 15 sierpnia.

Roczny warsztat składać się będzie z trzech sesji stacjonarnych które odbędą się w: Łodzi (listopad 2017), Krakowie (marzec 2018), Wrocławiu (lipiec/sierpień 2018). Praca na tekstach uczestników uzupełniona zostanie o przygotowanie do pitchingu, praktyczne warsztaty zawodowe i wykłady o tematyce audiowizualnej. Pomiędzy sesjami stacjonarnymi każdy z uczestników pozostaje pod opieką konsultanta.

Roczny program zamyka pitching zorganizowany we współpracy z Polish Days w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Koszt uczestnictwa

Koszt uczestnictwa to 2100 zł. Kwota ta pokrywa udział we wszystkich sesjach stacjonarnych, noclegi oraz wyżywienie, opiekę indywidualną konsultanta pomiędzy sesjami, przygotowanie do pitchingu oraz sam pitching.

Program jest współfinansowany przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami Atelier są: EC1 Łódź, Krakow Film Commission oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Szczegóły dotyczące aplikacji: www.scenariuszowe.pl/zgloszenia.

Szersze informacje na temat programu oraz konsultantów znajdują się na stronie: www.scenariuszowe.pl.

Informacja prasowa 

28.07.2017