Trwają prace nad "Królewiczem Olch"

Trwają prace nad pełnometrażowym debiutem fabularnym Kuby Czekaja, twórcy obsypanego nagrodami krótkiego metrażu „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”. Część zdjęć do „Królewicza Olch”, za które odpowiedzialny jest Adam Palenta, zrealizowano pod koniec października w Błędnych Skałach na Dolnym Śląsku. Kolejne, realizowane już w Warszawie, zaplanowane są na styczeń 2015 roku. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

„Królewicz Olch”

to historia wybitnie utalentowanego 14-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się ojca po latach nieobecności ustanawia nowy porządek. Chłopiec z rąk matki przechodzi pod opiekę mężczyzny. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się więź, ale ich wspólne szczęście nie trwa długo. Chłopiec dochodzi do rozwiązania zagadki przejścia między światami, wyrusza w podróż, na szali kładzie swoje życie.

Fabuła zawieszona między rzeczywistością a sferą wyobrażeń

Planuję film nierealistyczny, łączący w sobie różne filmowe konwencje i trendy charakterystyczne dla thrillera, filmu przygodowego czy science fiction. Najbliżej mu jednak do dramatu rodzinnego z szansą na interesujące kreacje aktorskie. Historia nie opowiada o żadnym konkretnym miejscu i czasie. To fabuła zawieszona między rzeczywistością a sferą wyobrażeń chłopca – mówi reżyser filmu, Kuba Czekaj.

Debiutant w głównej roli

Główną rolę – Chłopca – zagra debiutujący w filmie fabularnym 14-letni Stanisław Cywka. Na ekranie towarzyszyć mu będą Agnieszka Podsiadlik oraz Sebastian Łach. – Żaden z bohaterów nie ma imienia i nazwiska. Postaci opierają się na archetypach, którym przypisane są konkretne życiowe role matki, syna i ojca. Są z różnych z biegunów, odległych planet, reprezentują różne wartości: dobra doczesne, naukę i naturę – dodaje reżyser.

Debiut ze wsparciem PISF

Scenografię do „Królewicza Olch” przygotowują Anna Wunderlich oraz Karina Baran. Kostiumami zajmuje się Aleksandra Staszko. Za dźwięk na planie odpowiedzialny jest Radosław Ochnio, za muzykę Bartłomiej Gliniak. Film zmontuje Daniel Gąsiorowski. Kierownikami produkcji są Agata Szymańska oraz Magdalena Kamińska. Film współfinansowany jest ze środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Koproducentami są Telewizja Polska oraz Odra-Film.

 

„Królewicz Olch” to piąty pełnometrażowy film fabularny produkowany przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Poprzednie produkcje to: „Lęk wysokości” Bartka Konopki, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Mur” Dariusza Glazera oraz „Fale” Grzegorza Zaricznego.

 

Na podstawie informacji prasowej

05.11.2014