Tryumf "Essential Killing" na festiwalu w Mar del Plata

Essential Killing
„Essential Killing”. Fot. Ivo Ledwożyw

 

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego zdobył główną nagrodę (Astor de Oro) podczas zakończonego dziś, 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar del Plata w Argentynie. Nagrodę dla najlepszego aktora (Astor de Plata) otrzymał Vicent Gallo, grający w obrazie Jerzego Skolimowskiego główną rolę – afgańskiego uciekiniera Mohammeda. „Essential Killing” został wyróżniony także nagrodą Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych. To kolejne, po wrześniowym sukcesie w Wenecji, prestiżowe nagrody dla „Essential Killing”.

 

Odbywający się w Mar del Plata festiwal jest jedynym wydarzeniem filmowym w Ameryce Południowej klasy „A”, którą nadaje imprezom filmowym FIAPF. Początki festiwalu sięgają roku 1954 – wtedy impreza ta była jedynie przeglądem. Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w latach 1959-1970, choć w tym czasie festiwal kilkukrotnie przenoszony był do Buenos Aires i Rio de Janeiro. Polskie sukcesy w Mar del Plata to m.in. nagrody dla Wandy Łuczyckiej za rolę w filmie „Głos z tamtego świata” Stanisława Różewicza (1963), nagroda FIPRESCI w kategorii Film Krótkometrażowy dla animacji „Kabaret” autorstwa Mirosława Kijowicza (1964); w 1970 roku „Struktura kryształu” Krzysztofa Zanussiego została uhonorowana trzema nagrodami: za najlepszy scenariusz, najlepszy debiut oraz nagrodą Federacji Argentyńskich Klubów Filmowych. Również w ostatnich latach Polacy otrzymywali znaczące wyróżnienia: m.in. w 1997 roku Nagrodę Jury festiwalu w Mar del Plata otrzymał film Lecha Majewskiego „Pokój saren”. W 2001 roku dwie nagrody otrzymał „To ja, złodziej” Jacka Bromskiego (najlepszy film i najlepszy scenariusz).

 

Pozostałe nagrody tegorocznego festiwalu w Mar del Plata:

  • Astor de Plata dla najlepszego reżysera: Alexei Ferdorchenko za film „Silent Souls”
  • Astor de Plata za najlepszey scenariusz: Denis Osokin, „Silent Souls” w reżyserii Alexeia Ferdorchenko
  • Astor de Plata dla najlepszej aktorki: ex-aequo Mirela Oprisor i Maria Popistasu za role w „Tuesday, After Christmas”, w reżyserii Radu Muntean.
  • 1. wyróżnienie Jury: film „White, White, World” w reżyserii Olega Norkovica

„Essential Killing” jest współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (5 mln zł) międzynarodową koprodukcją polsko-norwesko-węgiersko-irlandzką. Zdjęcia kręcono w Polsce, Norwegii i Izraelu.

 

Więcej informacji o festiwalu w Mar del Plata: www.mardelplatafilmfest.com.

 

Oficjalna strona filmu: www.essentialkilling.com.

 

Recenzja filmu autorstwa Rogera Eberta (w języku angielskim): rogerebert.suntimes.com.

21.11.2010