Trzecia edycja Festiwalu Filmów o Rodzinie

Trzecia edycja Festiwalu Filmów o Rodzinie FOR 2010 rozpocznie się 21 października. Jedyny w Polsce festiwal poświęcony tej tematyce odbędzie się w Łodzi i potrwa do 23 października. Celem festiwalu jest refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością i kondycją współczesnego człowieka. To właśnie człowiek i jego historia jest w centrum wszystkich prezentowanych tu filmów i programów telewizyjnych. – Interesuje nas, w jaki sposób temat rodziny jest obecny w mediach takich jak film i telewizja – piszą organizatorzy. Podczas poprzednich edycji Festiwalu FOR publiczność obejrzała ponad 60 dokumentalnych obrazów konkursowych oraz wiele wybitnych dzieł kina światowego i polskiego.

 

Głównym wydarzeniem festiwalu, podobnie jak w latach poprzednich, jest ogólnopolski przegląd konkursowy filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych o rodzinie. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 25 obrazów do Konkursu FOR. Wyboru najlepszego dokona jury w składzie: Jadwiga Wileńska, dr Krzysztof Kopczyński, Tomasz Kuc, dr Konrad Klejsa.

 

Pierwsza nagroda wynosi 10 000 zł. Filmy i programy konkursowe będą prezentowane w pięciu blokach tematycznych: Ojciec; Razem; Blizna; Mama, tata, syn; Portret wielowymiarowy. Przeglądowi towarzyszyć będą pokazy wybranych filmów fabularnych i dokumentalnych (kino polskie i światowe) oraz prelekcje. Podczas otwarcia festiwalu zaprezentowany zostanie film Handlarz cudów, a po pokazie będzie spotkanie z Jarosławem Szodą, współreżyserem i operatorem filmu.

 

Podczas filmowych pokazów pozakonkursowych widzowie obejrzą między innymi Las Piotra Dumały, Mój stary Janusza Nasfetera , Wszyscy mają się dobrze Kirka Jonesa, Popatrz na mnie Agnes Jaoui oraz dokument Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić. Głównym motywem prezentowanych filmów będzie temat ojca – jego miejsce i obecność w rodzinie.

 

W sobotę, 23 października o godz. 12.00 odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony obrazowi współczesnej rodziny w filmie dokumentalnym. W panelu uczestniczyć będą: prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska, prof. Grażyna Kędzielawska, dr Bronisława Stolarska, prof. Tomasz Kłys oraz dr Konrad Klejsa (prowadzący).

 

Informacje o festiwalu znajdują się na stronie: www.festiwalfor.pl

 

Wszystkie pokazy są bezpłatne.

 

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Prezydent Miasta Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut sztuki Filmowej, NSZZ Solidarność Region Ziemia Łódzka.

 

Szczegółowe informacje na temat przygotowań i przebiegu festiwalu: Elżbieta Żukowska-Jóźwiak, Fundacja Kultury FOR Familiae, +48 600 069 720, email: kontakt@festiwalfor.pl.

 

Informacja prasowa

19.10.2010