3 filmy wsparte przez PISF w Konkursie Głównym w San Sebastian

Aż trzy filmy współfinansowane przez PISF – „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak i „Kapitan” Roberta Schwentke zostaną pokazane w Konkursie Głównym 65. MFF w San Sebastian.

Filmy „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Kapitan”  Roberta Schwentke oraz „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana znalazły się wśród 18 filmów konkursowych i powalczą o przyznawane w San Sebastian Muszle z filmami twórców takich jak Constantin Popescu, Anahí Berneri i Nobuhiro Suwa.

„Pomiędzy słowami”

„Pomiędzy słowami”. Fot. Global Screen

„W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?” – piszą producenci obrazu.

Urszula Antoniak jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, będącego polsko-holenderską koprodukcją. Autorem zdjęć do „Pomiędzy słowami” jest holenderski operator Lennert Hillege. W filmie główne role zagrali Jakub Gierszał i Andrzej Chyra. Polskim producentem jest firma Opus Film, stronę holenderską reprezentuje Family Affair Films. Film ma już agenta sprzedaży – jest nim firma Global Screen. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 42. Międzynarodowego festiwalu Filmowego w Toronto. Polska premiera „Pomiędzy słowami” odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Kapitan”

„Kapitan”. Fot. materiały prasowe

Niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” („Der Hauptmann”) w reżyserii Roberta Schwentke to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

„Rodzina na sprzedaż”

Kadr z filmu „Rodzina na sprzedaż”. Fot. Mateusz Czuchnowski

Malena (38) jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się , do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy?

„Rodzina na sprzedaż” (tyt. oryg. „Una Especie De Familia”, tyt/ ang. „A Sort of Family”) powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej. Polskim producentem jest Staron-Film. To druga współpraca Staron-Film z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu „Pod ochroną” scenariusz do „Rodziny na sprzedaż” napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą. Produkcja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian to jeden z najstarszych europejskich festiwali filmowych, jego pierwsza edycja odbyła się w 1953 roku. warto podkreślić, iż w ubiegłym roku w Konkursie Głównym tej imprezy znalazł się „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego. Innymi filmami polskimi, prezentowanymi w San Sebastian w ostatnich latach były m.in. „Chrzest” Marcina Wrony (2010 r.), „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego (2013 r.) czy „Intruz” Magnusa von Horna (2015 r.).

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian odbędzie się w dniach 22-30 września 2017 r.

Więcej informacji: www.sansebastianfestival.com/in.

17.09.2017