Trzy nagrody dla "Papuszy" w Valladolid

Współfinansowany przez PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze otrzymał trzy nagrody na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid w Hiszpanii.

„Papusza” z trzema nagrodami

Najnowszy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krazue o romskiej poetce Papuszy podczas 58. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Valladolid w Hiszpanii otrzymał trzy nagrody: za najlepszą reżyserię, nagrodę jury młodzieżowego oraz nagrodę dla najlepszego aktora, Zbigniewa Walerysia za rolę Dionizego Wajsa. W 2011 roku festiwal nagrodził za najlepszą reżyserię Agnieszką Holland za współfinansowany przez PISF film „W ciemności”.

Kolejne zagraniczne nagrody

Nagrody na festiwalu Valladolid są kolejnymi zagranicznymi laurami dla polskiej produkcji. „Papusza” otrzymała również Wyróżnienie specjalne jury Konkursu Głównego na 48. MFF w Karlowych Warach oraz nagrodę za zdjęcia autorstwa Wojciecha Staronia i Krzysztofa Ptaka na festiwalu w Macedonii. Film zebrał również bardzo dobre recenzje wśród zagranicznych krytyków filmowych.

„Papusza”

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Film ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Argomedia, a koproducentami Canal+, Telewizja Polska, Studio Filmowe Kadr i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” filmem zamknięcia

58. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Valladolid odbyła się w tym roku w dniach 19-26 października. Wydarzenie zamknęła projekcja współfinansowanego przez PISF filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Premiera kinowa 15 listopada

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie „Papusza” otrzymała m.in. nagrodę za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobiel-Nobielska) i za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Polskim dystrybutorem filmu jest NextFilm. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin 15 listopada 2013.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.seminci.es.

 

Paulina Bez

28.10.2013