"Tulpan" i "Cztery noce z Anną" nagrodzone na MFF w Tokio

Polska koprodukcja „Tulpan” kazachskiego reżysera Siergieja Dworcewoja została głównym zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio. Specjalną Nagrodę Jury przyznano filmowi „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego.

 

Uhonorowany Wiśniowym Grand Prix „Tulpan” powstał w koprodukcji niemiecko-szwajcarsko-polsko-rosyjsko-kazachskiej. Reżyser filmu Siergiej Dworcewoj dostał też nagrodę dla najlepszego reżysera.
„Tulpan” – kazachski kandydat do walki o statuetkę Oscara – opowiada o młodym mężczyźnie, który marzy o osiedleniu się na stepie i pracy pasterza. Film wejdzie na ekrany polskich kin w lutym. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną”, który otrzymał w Tokio Specjalną Nagrodę Jury, już od kilku tygodni można oglądać w polskich kinach. Bohaterem jest chorobliwie nieśmiały Leon Okrasa, pracownik spalarni odpadów medycznych przy szpitalu w prowincjonalnym miasteczka, zakochany w pielęgniarce Annie. Obraz Skolimowskiego zgłoszony został do Złotego Globu w kategorii film zagraniczny.

Oba filmy powstały dzięki wsparciu finansowemu PISF.

Tokijski Festiwal Filmowy trwał 9 dni. W konkursie na najlepszy film udział wzięło 15 filmów z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.

27.10.2008

Galerie zdjęć