"Twarz" w Konkursie Głównym 68. MFF w Berlinie

18 grudnia organizatorzy 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili pierwsze tytuły, które powalczą o nagrody w Konkursie Głównym. Wśród nich znalazła się światowa premiera filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Twarz” to najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej – laureatki wielu międzynarodowych nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie („Body/Ciało”), Teddy Award na 63. MFF w Berlinie („W Imię…”), Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno („33 sceny z życia”).

Światowa premiera „Twarzy” na 68. Berlinale

Małgorzata Szumowska była trzykrotnie nominowana do Europejskich Nagród Filmowych oraz otrzymała Nagrodę publiczności za najlepszy film europejski („Body/Ciało”). Jak piszą producenci „Twarz” to „współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym”. Odtwórcą głównej roli w filmie jest Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”). W pozostałych rolach występują m.in. Agnieszka Podsiadlik, nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie „Baby Bump” oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie, laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Schillera.

Autorem zdjęć do filmu jest stale współpracujący z reżyserką operator Michał Englert. Za montaż odpowiadał nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy, kostiumy Katarzyny Lewińskiej i Julii Jarży, zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego. W filmie wykorzystano m.in. utwory zespołu Metallica.

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa od 15 do 25 lutego 2018 r. Oprócz wspomnianych produkcji Małgorzaty Szumowskiej, w ostatnich latach udział w Konkursie Głównym brały takie polskie filmy jak: nagrodzony statuetką im. Alfreda Bauera „Pokot” Agnieszki Holland, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz obraz „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego czy „Tatarak” Andrzeja Wajdy. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć „Twarz” w kinach na wiosnę, 6 kwietnia 2018 roku – dystrybutorem „Twarzy” jest firma Kino Świat.

Informacja prasowa

 


18.12.2017