„Twarzą w twarz” z dyrektorem PISF

Propozycje programów operacyjnych na 2019 r., sprawy dotyczące funkcjonowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, komisji eksperckich i wyboru projektów oraz obecna kondycja polskiej kinematografii – to główne kwestie poruszone podczas debaty „Twarzą w twarz”, towarzyszącej 43. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, której gościem 21 września br. był dyrektor PISF Radosław Śmigulski.

Przez trzy festiwalowe dni wszyscy chętni mogli nagrać, w formie wideo, pytania dotyczące aktualnych wyzwań i problemów branży filmowej. W tym celu w Teatrze Muzycznym powstała specjalna mównica. Dyrektor odpowiedział na wszystkie zarejestrowane pytania. Można było również zadawać pytania bezpośrednio. Uczestnicy spotkania pytali dyrektora PISF przede wszystkim o sprawy dotyczące przyznawania dofinansowania PISF na produkcję filmów.

Wsparcie kina artystycznego i stworzenie lepszych warunków rozwoju branży

„Celem PISF jest wspieranie kina artystycznego, natomiast warto pracować nad tym, żeby poszczególne tytuły miały szansę trafić do większej ilości widzów” – mówił podczas spotkania Radosław Śmigulski, przy czym zaznaczył, że nie chodzi tu o to, że wszystkie filmy muszą być w pierwszej dziesiątce box office, ale o to, żeby filmom przeznaczonym dla węższej grupy docelowej można było stworzyć lepsze warunki w dotarciu do widza.

Stypendia i konkurs scenariuszowy

Duża część spotkania poświęcona była planowanym zmianom w Programach Operacyjnych na 2019 rok. W tym miejscu warto zaznaczyć, że twórcy cały czas mogą zgłaszać swoje propozycje zmian. Podczas spotkania Dyrektor PISF wytłumaczył powód zmian dotyczących stypendiów scenariuszowych. Obecni na spotkaniu twórcy zgodzili się, że należy popracować nad zmianami w zakresie przyznawania stypendiów scenariuszowych, tak żeby zwiększyć liczbę rozwijanych scenariuszy, które po okresie developmentu trafiają do produkcji. Dyrektor PISF zapowiedział także nową inicjatywę – konkurs na scenariusz dla młodych twórców.

Wsparcie dla debiutantów

„W dalszym ciągu będziemy wspierać pierwsze i drugie filmy. Ostatnio ogłosiliśmy nowy priorytet, dzięki któremu co roku będziemy dofinansowywać 7 filmów absolwentów szkół filmowych”. Celem nowego priorytetu jest wspieranie debiutów absolwentów szkół filmowych oraz pozostałych twórców, którzy nie są absolwentami szkół filmowych, ale posiadają weryfikowalny dorobek twórczy. Nabór do tego priorytetu odbędzie się jeszcze w tym roku. Więcej informacji dotyczących tego priorytetu znajduje się na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/mikrobudzety-nowy-rodzaj-wsparcia-dla-debiutantow

Debata „Twarzą w twarz” to nowy punkt w programie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Radosław Śmigulski był gościem premierowej edycji tego wydarzenia.


22.09.2018