"Twarze Agnieszki Holland" w Kanadzie

Wystawa „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland” jest obecnie prezentowana w Kanadzie. Współfinansowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej ekspozycję do 31 stycznia 2015 można oglądać w w Centralnej Bibliotece Publicznej w London.

Wystawa o Agnieszce Holland

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland – jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego.

Polskie i zagraniczne materiały

Wystawa prezentuje dorobek filmowy Agnieszki Holland. Można na niej zobaczyć pochodzące z archiwum reżyserki zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Andrzeja Wajdy, HBO, Studia Filmowego Zebra, Studia Filmowego Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie. Ekspozycja obejmuje również bogatą kolekcję plakatów do filmów Agnieszki Holland.

Wystawa w London

Pierwsza odsłona wystawy o Agnieszce Holland miała miejsce w czerwcu 2013 w Pradze podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest. Odwiedziła już również Reykjavik, Bratysławę, Budapeszt, Tarnów, Cieszyn, Nałęczów. Partnerem prezentacji wystawy w Kanadzie jest Konsulat Generalny w Toronto. Do 31 stycznia 2015 można ją oglądać w Centralnej Bibliotece Publicznej w London, towarzyszy Festiwalowi Polskich Filmów w tym mieście. Następnie ekspozycja zostanie pokazana w Mississauga.

Publikacja

Wystawie towarzyszy publikacja „Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” wydana w wersji polsko – angielskiej.

Wystawa ze wsparciem PISF

Wystawa „Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Patronat honorowy nad wydarzeniam objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są: Filmoteka Narodowa w Warszawie, Stowarzyszenie Filmowe KinoArt. Kuratorami wystawy są: Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza. Autorem opracowania plastycznego wystawy jest Sławomir Bit.

 

Więcej informacji na stronie: www.kinomuzeum.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

14.01.2015