"Twarze Agnieszki Holland" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

15 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi zostanie otwarta wystawa „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland”. Ekspozycja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wystawa o Agnieszce Holland

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland – jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego.

Polskie i zagraniczne materiały

Wystawa prezentuje dorobek filmowy Agnieszki Holland. Można na niej zobaczyć pochodzące z archiwum reżyserki zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Andrzeja Wajdy, HBO, Studia Filmowego Zebra, Studia Filmowego Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie. Ekspozycja obejmuje również bogatą kolekcję plakatów do filmów Agnieszki Holland.

Łódzki wernisaż

Pierwsza odsłona wystawy o Agnieszce Holland miała miejsce w czerwcu 2013 w Pradze podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest. Po raz pierwszy w Polsce wystawa była prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni, podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy. Od 15 listopada będzie można ją oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Tego dnia odbędzie się specjalna projekcja dokumentu Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego „Powrót Agnieszki H.” (2013) z udziałem samej bohaterki i realizatorów.

Pokazy filmów

Wystawie towarzyszyć będą w dniach 15 – 17 listopada pokazy filmów Agnieszki Holland. W programie: serial „Gorejący krzew” (2013), „Aktorzy prowincjonalni” (1978), „Całkowite zaćmienie” (1995). Sylwetkę artystki przybliży dokument „Agnieszka Holland” (2008) w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. Rarytasem będzie projekcja jej dyplomowego filmu „Grzech Boga” (1969), zrealizowanego w praskiej FAMU.

Publikacja

Wystawie towarzyszy publikacja „Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” wydana w wersji polsko – angielskiej.

Wystawa ze wsparciem PISF

Wystawa „Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Patronat honorowy nad wydarzeniam objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są: Filmoteka Narodowa w Warszawie, Stowarzyszenie Filmowe KinoArt. Kuratorami wystawy są: Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza. Autorem opracowania plastycznego wystawy jest Sławomir Bit.

 

Więcej informacji na stronie: www.kinomuzeum.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

13.11.2013