"Twój Vincent" i Maciej Pieprzyca nagrodzeni w Szanghaju!

Film „Twój Vincent” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu animowanego a Maciej Pieprzyca nagrodę dla najlepszego reżysera („Jestem mordercą”) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. 

„Twój Vincent” z nagrodą dla najlepszej animacji

Film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. 

„Animacja i piękne malarstwo łączą się w tym wielkim hołdzie złożonym twórczości i życiu genialnego artysty” – uzasadniło swój wybór jury festiwalu. 

To kolejna nagroda dla filmu „Twój Vincent”. Niedawno obraz otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Pierwszy malarski pełnometrażowy film na świecie!

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”).

Film został wyprodukowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha

„Twój Vincent” w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

Film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został sprzedany już do ponad 100 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m.in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii. Na ekrany polskich kin film wejdzie 13 października 2017. Polski dystrybutorem filmu jest Next Film

Maciej Pieprzyca z nagrodą dla najlepszego reżysera

Na Międzynarodowym Festiwalu w Szanghaju uhonorowany został również Maciej Pieprzyca. Otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za współfinansowany przez PISF film „Jestem mordercą”, który był prezentowany w Konkursie Głównym festiwalu.

„Jestem mordercą”

„Jestem mordercą” to thriller psychologiczny luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z końca lat 60. i początku lat 70., które miały miejsce na Śląsku. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej, mającej złapać seryjnego mordercę kobiet.

Premiera filmu odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film otrzymał Srebrne Lwy oraz nagrodę za najlepszy scenariusz i nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Maciej Pieprzyca. Za zdjęcia do filmu odpowiada Paweł Dyllus, Film wyprodukowała firma RE Studio. Koproducentami obrazu są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, Agora S.A., Monternia.pl, Instytucja Filmowa Silesia Film. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut sztuki Filmowej.  W rolach głównych występują: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Michał Żurawski i Piotr Adamczyk. Dystrybutorem filmu jest Next Film. 

Polskie filmy w programie festiwalu

W tym roku widzowie MFF w Szanghaju mieli okazję obejrzeć również m.in. „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Marię Skłodowską-Curie” w reżyserii Marie Noelle. W programie wydarzenia znalazła się również sekcja poświęcona współczesnym polskim krótkometrażowym filmom animowanym. 

Źródło informacji o nagrodach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju: www.hollywoodreporter.com/news/shanghai-film-festival-awards-pedicab-wins-best-film-loving-vincent-takes-animation-honor-1016623

Paulina Bez


26.06.2017