"Twój Vincent" i "Magiczna zima Muminków" z szansą na nominację do Oscara

Współfinansowane przez PISF filmy „Twój Vincent” oraz „Magiczna Zima Muminków” znalazły się na liście 26 produkcji, które będą mogły ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

Dwie animacje ze wsparciem PISF na liście Amerykańskiej Akademii Filmowej 

9 listopada 2017 Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę 26 pełnometrażowych filmów animowanych z całego świata, które będą mogły ubiegać się o nominację do Oscara. Wśród nich znalazły się dwie produkcje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz „Magiczna zima Muminków”, którego reżyserami są Jakub Wroński i Ira Carpelan. 

Lista filmów jest dostępna na stronie Amerykańskiej Akademii Filmowej: www.oscars.org/news/26-animated-features-submitted-2017-oscar-race.

Lista filmów, które otrzymały nominację do Oscara zostanie ogłoszona 23 stycznia 2018. 

„Twój Vincent”

„Twój Vincent”. Fot. Next Film 

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”).

Film został wyprodukowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF.

„Twój Vincent” w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

Film został sprzedany już do ponad 130 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m.in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii. 

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie „Twój Vincent” zdobył nagrodę publiczności. Film został nagrodzony również na MFF w Szanghaju – nagroda dla najlepszego filmu animowanego. Pokaz „Twojego Vincenta” otworzył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film był prezentowany w Konkursie Głównym.  

Na ekrany polskich kin film wszedł 6 października 2017. Polski dystrybutorem filmu jest Next Film. „Twój Vincent” wszedł również już na ekrany wielu kin za granicą m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Kanadzie, Portugalii, Szwecji, Finlandii, Holandii, Japonii. 

„Twój Vincent” jest nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2017 w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany. 

„Magiczna zima Muminków”

„Magiczna zima Muminków”. Fot. Animoon

„Magiczna zima Muminków” to opowieść o wyjątkowym czasie w Dolinie Muminków. Głównym bohaterem jest Muminek, który tej zimy postanawia nie zasypiać jak to mają w zwyczaju od pokoleń Muminki. Chce dowiedzieć się, jak wygląda świat gdy cała rodzina śpi. Tej zimy odkryje co to śnieg i mróz oraz nauczy się wiele o zimowej Dolinie Muminków. Z największą niecierpliwością Muminek będzie jednak czekał na tajemniczego gościa, Gwiazdkę, która już niedługo odwiedzi Dom Muminków.

Scenariusz autorstwa Małgorzaty Więckowicz-Żyły, Piotra Szczepanowicza i Iry Carpelan powstał na podstawie prozy Tove Jansson. Film opiera się na wykorzystaniu materiałów z serii oraz filmów lalkowych wyprodukowanych przez Film Polski oraz Jupiter Film w latach 80.

Producentami „Magicznej zimy Muminków” są Grzegorz Wacławek, Piotr Szczepanowicz i Zofia Jaroszuk z Animoon, a ze strony fińskiej Ira Carpelan i Tom Carpelan z Filmkompaniet. Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fińskiej Fundacji Filmowej.

W filmie usłyszymy m.in. Piotra Fronczewskiego, który jest narratorem zimowej opowieści, Macieja Musiała, który wciela się w postać Muminka, Natalię Kukulską (jej głosem przemówi Mamusia Muminka) oraz Macieja Stuhra (Tatuś Muminka). „Magiczna zima Muminków” wejdzie na ekrany polskich kin 22 grudnia 2017.

„Wszystkie Nieprzespane Noce” z szansą na oscarową shortlistę 

Szansę na oscarową shortlistę ma również współfinansowany przez PISF film „Wszystkie Nieprzespane Noce” w reżyserii Michała Marczaka, który znalazł się na liście 170 produkcji dopuszczonych przez Amerykańską Akademię Filmową do ubiegania się o nagrody w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny: www.oscars.org/news/170-documentary-features-submitted-2017-oscarr-race 

4 fabuły ze wsparciem PISF powalczą o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

W tym roku o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny powalczą aż 4 pełnometrażowe produkcje fabularne współfinansowane przez PISF. 

Tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.

Litewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” jest  francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa.

Estońskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” jest estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad” („Novembri”/”November”). 

Islandzkim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” jest islandzko-duńsko-polska koprodukcja „W cieniu drzewa” („Under the Tree”/”Undir Trenu”).

Paulina Bez


13.11.2017