"Twój Vincent" nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej

24 października Europejska Akademia Filmowa opublikowała listę pełnometrażowych animacji nominowanych do nagrody EFA. Wśród 4 tytułów znalazł się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Twój Vincent” („Loving Vincent”) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.Nominacje w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany przyznała specjalna komisja złożona z członków EFA oraz przedstawicieli CARTOON w składzie: Antonio Saura (przewodniczący), Ira von Gienanth, Anja Šošić, Christian Davin, Moe Honan i Alessandro Rak.

Filmy nominowane w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany 2017:

  • „Ethel & Ernest”  reż. Roger Mainwood (Wielka Brytania, Luksemburg)
  • „Louise by the Shore” („Louise en hiver”) reż. Jean-François Laguionie (Francja, Kanada)
  • „Twój Vincent” („Loving Vincent”) reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman (Polska, Wielka Brytania)
  • „Zombillénium” reż. Arthur de Pins i Alexis Ducord (Francja, Belgia)

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”).

Film został wyprodukowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CeTA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film, który otrzyma Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany poznamy podczas 30. ceremonii wręczenia Nagród EFA 9 grudnia w Berlinie.

Od 6 października film „Twój Vincent” można oglądać na ekranach polskich kin. 

Marta Sikorska


24.10.2017