"Twój Vincent" nominowany do Oscara!

23 stycznia ogłoszono nominacje do 90. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Współfinansowana przez PISF animacja „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana uzyskała nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.

Gratulacje dla twórców filmu

Pozostali nominowani

Wśród 5 nominowanych filmów obok „Twojego Vincenta” znalazły się następujące tytuły:

  • „The Boss Baby” reż. Tom McGrath
  • „The Breadwinner” reż. Nora Twomey
  • „Coco” reż. Lee Unkrich, Adrian Molina
  • „Ferdinand” reż. Carlos Saldanha

„Twój Vincent”

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”). Animacja w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

Animacja została wyprodukowana przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CeTA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
6 października „Twój Vincent” wszedł na ekrany polskich kin dystrybuowany przez Next Film. Został sprzedany do ponad 130 krajów na całym świecie. Agentem sprzedaży filmu jest CMG – Cinema Management Group. „Twój Vincent” zdobył nagrody m.in. na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Twórcy filmu po nominacji

„Jestem bardzo dumna, że nasz film jest pierwszą pełnometrażową polską animacją nominowaną do Oscara. Jestem również dumna, że w tym roku jestem jedną z dwóch reżyserek nominowanych w tej kategorii, w której do tej pory wśród 72 twórców były tylko 4 kobiety. Być może w tym roku zaczniemy zmieniać ten brak równowagi. Jednak przede wszystkim jestem dumna z moich malarzy (z których 60 proc. to kobiety), moich aktorów i aktorek i mojej ekipy. Uwierzyli w coś, co wielu uznało za szalone – namalowanie całego filmu farbami olejnymi na płótnie, ręcznie. Jestem tylko małą częścią na czele wielkiego zespołu marzycieli! Nasze marzenia były podtrzymywane przez Vincenta, chciałabym, żeby był tu, bym mogła mu podziękować” – podkreśla Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka „Twojego Vincenta”.

Hugh Welchman dodaje: „«Twój Vincent» to polsko-brytyjska koprodukcja. To nie tylko pierwsza polska pełnometrażowa animacja nominowana do Oscara, to pierwsza polska pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez kobietę, moją żonę Dorotę, i jestem z niej bardzo dumny i wdzięczny za to, że włączyła mnie do tej niesamowitej podróży jako współscenarzystę i współreżysera. Jestem Brytyjczykiem i jestem bardzo dumny z tego, że to pierwsza pełnometrażowa animacja z Wielkiej Brytanii, która nie jest produkcją narodowego skarbu, czyli wytwórni Aardman! Jestem wdzięczny Akademii za docenienie i uhonorowanie naszej pracy zrodzonej z miłości, to naprawdę ogromnie ważne dla filmów małych, jak nasz, konkurujących z operującymi setkami miliardów dolarów studiami-goliatami. Ta decyzja naprawdę zmienia życie filmowców takich jak my”.

Do tej pory polscy twórcy animacji byli docenieni przez Amerykańską Akademię Filmową tylko dwa razy – w 1983 roku Zbigniew Rybczyński zdobył statuetkę za krótkometrażowe „Tango”, w 2008 roku polsko-brytyjski „Piotruś i wilk” (reż. Suzie Templeton) zdobył Oscara w tej samej kategorii. Producentem „Piotrusia i wilka” jest Hugh Welchman. Nominacja dla „Twojego Vincenta” to pierwsze takie wyróżnienie dla pełnometrażowej polskiej animacji.

Ceremonia wręczenia 90. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca 2018 r.

Na podstawie informacji własnych i materiałów prasowych dystrybutora filmu firmy Next Film.


23.01.2018