"Twój Vincent" - światowa premiera w Konkursie Głównym w Annecy!

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Twój Vincent” zostanie pokazany w Konkursie Głównym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą. 

Światowa premiera w Konkursie Głównym!

Film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zostanie pokazany w Konkursie Głównym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą. W tym roku do Konkursu Głównego zakwalifikowało się 10 produkcji z całego świata. Lista filmów jest dostępna na stronie festiwalu: www.annecy.org/news:a1750.

Pierwszy malarski pełnometrażowy film na świecie!

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”).

Film został wyprodukowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha

„Twój Vincent” w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

„Pomysł wziął się z potrzeby połączenia dwóch mediów: malarstwa i filmu i opowiedzenia historii o artyście za pomocą jego sztuki, malarstwa, które zostaje ożywione poprzez animacje. Postać van Gogha fascynowała mnie już od początku mojej drogi artystycznej, dlatego zapragnęłam użyć jego twórczości do opowiedzenia historii samego malarza i przenieść się w wyjątkową podróż poprzez jego dzieła, nadając im zupełnie nowy wymiar i odkrywając ich wewnętrzną dynamikę” – mówiła w rozmowie z PISF reżyserka filmu Dorota Kobiela. 

Film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został sprzedany już do ponad 100 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m.in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii. Na ekrany polskich kin film wejdzie 13 października 2017. Polski dystrybutorem filmu jest Next Film

Polskie filmy w konkursach Annecy 2017

Warto przypomnieć, że w programie tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy znalazły się również inne polskie produkcje. W konkursie filmów krótkometrażowych zostaną pokazane filmy: „Kosmos” Darii Kopiec, „Sprawa Moczarskiego” Tomasza Siwińskiego i „Ucieczka” Jarosława Konopki. Do konkursu filmów studenckich zakwalifikowały się aż 3 produkcje ze Szkoły Filmowej w Łodzi „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej oraz „Wcielenie” Barbary Rupik. Współfinansowany przez PISF serial dla dzieci „Przytul mnie” (prod. Animoon) zostanie pokazany w sekcji konkursowej filmów telewizyjnych. 

Wydarzenia towarzyszące

13 czerwca (wtorek) o godz. 16:15 na argentyńskim stoisku odbędzie się polsko-argentyńskie spotkanie networkingowe. 15 czerwca (czwartek) z okazji 70-lecia polskiej animacji w ogrodach L’imperial Palace Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji – SPPA organizuje spotkanie profesjonalistów i koktajl.

Oficjalna strona filmu „Twój Vincent” : lovingvincent.com

Oficjalna strona festiwalu Annecy: www.annecy.org.

Paulina Bez


25.04.2017