Twórcy filmów dla dzieci z nagrodami ZAiKS i PISF

Znane są wyniki konkursu zamkniętego na treatment scenariusza filmu dla dzieci organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W skład jury konkursu zamkniętego na treatment scenariusza filmu dla dzieci, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej, weszli: Maciej Wojtyszko – przewodniczący, Agnieszka Dziedzic, Beata Jewiarz, Krzysztof Gradowski i Michał Rusinek.

Laureaci konkursu na treatment scenariusza filmu fabularnego dla dzieci

W dniu 21 lipca 2017 r. jury wyłoniło laureatów i podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród regulaminowych (stypendiów scenariuszowych i wyróżnień):

 • I nagrodę (stypendium o wartości 60 tys. zł) otrzymała Joanna Olech za pracę pod tytułem „Pompon”.

W opinii jury „projekt daje nadzieję na powstanie oryginalnego i zabawnego filmu łączącego rozmaite techniki filmowe, jest dobrze przygotowany pod względem formalnym i stwarza szansę na wykreowanie nowego bohatera dziecięcej wyobraźni”.

 • II nagrodę (stypendium o wartości 50 tys. zł) otrzymała Marta Guśniowska za pracę pod tytułem „Dom przy ulicy snów”.

Projekt zakłada powstanie filmu animowanego lalkowego z elementami żartobliwego horroru i jasnym przesłaniem dydaktycznym.

 • III nagrodę (stypendium o wartości 40 tys. zł) otrzymała Agnieszka Maskovic za pracę pod tytułem „Ciach w piach”.

Projekt ten „daje szansę na powstanie zwariowanej, magicznej komedii ze świetnymi rolami aktorskimi i niebanalnym pomysłem wyjściowym”.

Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 10 tys. zł otrzymali:

 • Beata Ostrowicka za pracę pod tytułem „Czar Patyczaka”. Projekt w sposób nietypowy i ekonomiczny łączy film aktorski z filmem trickowym i zabawnie opowiada o nadprzyrodzonych cechach pewnej młodej czarodziejki,
 • Stanisław Kuźnik za pracę pod tytułem „Wielka przygoda we wsi Pociecha”, który to projekt „łączy walory kina przygodowego z wiedzą historyczną”,
 • Jarosław Sokół za pracę pod tytułem „Skarb łysego Francuza”, w której „wykorzystuje tradycyjną konstrukcję dramaturgiczną filmu kryminalno-przygodowego i sprawnie łączy ją z nietypowymi relacjami rodzinnymi”.

Kryteria oceny treatmentów

Przedmiotem konkursu było stworzenie zarysu (treatmentu) scenariusza filmu fabularnego dla dzieci do lat 12 wraz ze sceną dialogową. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o następujące kryteria:

 • wysoka wartość literacka tekstu,
 • atrakcyjność tematu i sposób jego ujęcia w kontekście reguł gatunku dla dzieci,
 • potencjał poznawczy i edukacyjny,
 • dbałość o wiarygodność psychologiczną dziecięcych bohaterów,
 • realność przedsięwzięcia.

Podkreślając różnorodność, oryginalność i wysoki poziom prac konkursowych, jury równocześnie wskazuje na potrzebę upowszechnienia wiedzy o tym, jakie zasady opisu zdarzeń dramatycznych powinni przyjąć twórcy profesjonalnie opracowanego treatmentu.

Fundatorem nagród i wyróżnień jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Konkurs na treatment scenariusza filmu dla dzieci jest kontynuacją działań Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na rzecz poprawy stanu kina dla dzieci w Polsce. W 2016 roku PISF wyodrębnił oddzielne środki na finansowanie rozwoju i produkcji kinematografii dziecięcej. Pierwszym projektem fabularnym, który otrzymał dofinansowanie na produkcję w ramach nowego priorytetu był film »Tarapaty«, który już 15 września wejdzie na ekrany kin. Potencjał polskiego kina dla dzieci znakomicie pokazuje sukces filmu »Za niebieskimi drzwiami«, który nie tylko uzyskał fantastyczną frekwencję w kinach – ponad 240 tysięcy widzów, ale również spotkał się z uznaniem krytyków i zakwalifikował się do programu wielu międzynarodowych festiwali filmowych. Dziękuję naszemu partnerowi – Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS za współorganizację konkursu. Mam nadzieję, że jego owocem będą scenariusze, które staną się podstawą świetnych, spełniających oczekiwania dzieci i rodziców filmów” – mówi Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

31.07.2017