Tydzień Filmów Tureckich

W dniach 23 – 30 kwietnia w warszawskiej Kinotece odbędzie się 2. Tydzień Filmów Tureckich oraz Market Filmowy organizowany przez Towarzystwo Kultury i Sztuki Latarnia Magiczna (BFKS) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Turystyki oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Tureckiej.

 

Na program przeglądu składa się piętnaście filmów, od komedii po dramaty. Podczas czterech seansów dziennie pokazane zostaną wybitne przykłady kina tureckiego, nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wybranym projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami: reżyserami i aktorami. Ponadto podczas trwania wydarzenia będą reprezentować Turcję w Warszawie producenci, dystrybutorzy, teoretycy filmu, przedstawiciele Tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki oraz członkowie BFKS.

Dramaty

Zeki Demirkubuz przyjedzie do Warszawy ze swoim nowym filmem „Podziemie” (tyt. oryg. „Yeraltı”). Ostatnio jego filmy były prezentowane na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film „Podziemie” powstał na podstawie prozy Dostojewskiego. Film zdobył szereg nagród w Turcji, jak i na świecie, od Petersburga po Dubaj. Szczególna uwaga należy się kreacji Engina Günaydına, który zazwyczaj jest kojarzony z rolami komediowymi, u Demirkubuza zaś zderza się z ciemną stroną siebie i otaczającego go świata.

 

Większość filmów wyselekcjonowanych na potrzeby przeglądu była wielokrotnie nagradzana na festiwalach, wśród nich nie zabraknie również „Pewnego razu w Anatolii” (tyt. oryg. „Bir Zamanlar Anadolu’da”) Nuri Bilge Ceylana.

 

„Szczęście” (tyt. oryg. „Mutluluk”) – obraz Abdullaha Oğuza, w oparciu o powieść Zülfi Livaneliego, dotyczący tematu honorowych morderstw otrzymał nagrody na festiwalach w Montpellier i Miami.

 

„Życie Hayat” (tyt. oryg. „Hayat Var”) film autorstwa Rehy Erdema, opowiada historię silnych ludzi, którzy pomimo ogromnych życiowych trudności nigdy się nie poddają.

Film otwarcia

„Za wzgórzem” (tyt. oryg. „Tepenin Ardı”) to film młodego reżysera Ermina Alpera, który poza wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach, otrzymał nagrodę za debiut na Berlinale. Aktorzy – Tamer Levent i Berk Hakman będą obecni na pokazie, by po projekcji odpowiedzieć na pytania publiczności.

Komedie

Tureckie komedie powstałe w ostatniej dekadzie przede wszystkim wyszydzają aktualną sytuację społeczną i polityczną.

 

„Kobieta urząd” (tyt. oryg. „Hükümet Kadın”) to oparta na faktach historia kobiety burmistrza południowo-wschodniej Anatolii.

 

Kolejna historia o kobietach to film „Ostatni przystanek Kurtulus (tyt. oryg. „Kurtuluş Son Durak”), który pod przykrywką humoru próbuje zwrócić uwagę na aktualne problemy kobiet.

 

„Czarno-białe” (tyt. oryg. „Siyah Beyaz”) podgląda tarapaty intelektualistów z punktu widzenia grupy przyjaciół.

 

„Klub przegranych” (tyt. oryg. „Kaybedenler Kulubü”) opiera się na prawdziwych postaciach i wydarzeniach.

 

„Pali się” (tyt. oryg. „Yangın Var”) autorstwa Murata Saraçoğlu to z kolei spojrzenie na obecne problemy Turcji oczami naiwnych i niewinnych osób. Aktorka Nesrin Cavadzade będzie obecna na sesji Q&A po projekcji filmu.

 

„Dżem figowy” (tyt. oryg. „İncir Reçeli”) w reżyserii Aytaça Ağırlara wplata między komedię a dramat opowieść o kruchych, delikatnych i dziwnych związkach w metropoliach.

Klasyka – wyjątkowe wydarzenie

„Na żyznej ziemi” (tyt. oryg. „Bereketli Topraklar Üzerinde”) to adaptacja powieści Orhana Kemala o regionie Çukurova na południu Turcji. Z powodów politycznych film ten nie był wyświetlany przez ponad 20 lat w Turcji, a jednak wygrał nagrodę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Strasburgu.

Filmy dokumentalne

Film „Moje dziecko” (tyt. oryg. „Benim Çocuğum”) w reżyserii Cana Bandana wzbudził szereg kontrowersji ze względu na podejmowaną tematykę rodzin gejowskich, lesbijskich oraz transseksualnych.

 

Podobnie było z filmem „Tajemnica Siirt” (tyt. oryg. „Siirt’in Sırrı”) Inana Temelkurana. Jest to opowieść o 13-letniej dziewczynce żyjącej w południowo-wschodniej Turcji, pomagającej finansowo swojej rodzinie i zwalczającej bigoteryjne tradycje, odnosząc sukcesy w zapasach.

Film krótkometrażowy

Całości programu dopełnia zdobywca canneńskiej Złotej Palmy 2012 dla filmu krótkometrażowego. Czternastominutowy film Rezana Yeşilbaşa pt. „Cisza” (tyt. oryg. „Sessiz – Be Deng”) z pewnością zrobi wrażenie na polskiej publiczności. Reżyser będzie odpowiadał na pytania widzów po projekcji.

 

Bilety w cenie 15 zł (honorowane karty Klubu Kinoteki). Wszystkie filmy będą wyświetlane z napisami polskimi. Niektóre mają dodatkowe napisy w j. angielskim.

 

Informacja prasowa

12.04.2013