Tydzień Kina Indyjskiego

W dniach 5-10 listopada 2012 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się Tydzień Kina Indyjskiego. Organizatorami wydarzenia są: Ambasada Indii, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

100-lecie Kina Indyjskiego

– W tym roku obchodzimy 100-lecie Kina Indyjskiego. Wraz z powstaniem pierwszego niemego filmu „Raja Harishchandra” w 1913 roku, Indyjskie Kino wyruszyło w pasjonującą i malowniczą podróż, ilustrując przemianę narodu z kolonii w wolne, demokratyczne państwo o bogatym dziedzictwie kulturowym oraz wielorakich wartościach i wzorcach – mówi Monika Kapil Mohta, Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie.

Spotkanie z kulturą Indii

– Tydzień Kina Indyjskiego jest znakomitą okazją do spotkania z jedną z największych i najbardziej oryginalnych kinematografii światowych. Dla polskiego widza będzie to szansa na odkrycie magicznego, barwnego, ale i mało znanego świata indyjskich filmów. Szansą na spotkanie z kulturą, obyczajami i codziennością społeczeństwa Indii – mówi Agnieszka Odorowicz, Dyrektor PISF –  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Smita Patil

Program Tygodnia Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach został podzielony na trzy sekcje. W pierwszej będzie można zobaczyć filmy z udziałem Smity Patil – wybitnej aktorki i ikony indyjskiego kina, która zmarła w 1986 roku. Spośród 80 filmów, w których zagrała Smita Patil, podczas Tygodnia zobaczymy pięć tytułów: „Bhumika”, „Sadgati”, „Umbartha”, „Manthan” i „Mirch Masala”.

Polsko-indyjska współpraca filmowa

– Tydzień Kina Indyjskiego, jest nie tylko znakomitą okazją do świętowania wspaniałej rocznicy, ale także stanowi symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy między polskimi i indyjskimi twórcami filmów. Intensyfikacja tych relacji będzie możliwa dzięki podpisanej w tym roku umowie o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami, która obejmuje swym zasięgiem zarówno filmy kinowe jak i telewizyjne – mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Bollywood i filmy dla dzieci

W programie Tygodnia znalazły się także najciekawsze produkcje Bollywood – indyjskiej fabryki snów oraz sekcja (m.in. „Oye Lucky! Lucky Oye!”, „Dil Chahta Hai”) oraz indyjskie produkcje dla dzieci i młodzieży (m.in. „Halo” i „Keshu”). Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach, jest nie tylko znakomitą okazją do świętowania wspaniałej rocznicy, ale także stanowi symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy między polskimi i indyjskimi filmowcami. Będzie to możliwe dzięki podpisanej w tym roku umowie o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

Organizatorami Tygodnia Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach są: Ambasada Indii, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. (Uwaga: Na otwarcie 5 listopada obowiązują specjalne zaproszenia). 

 

Program wydarzenia dostępny na stronie: www.facebook.com/TydzienKinaIndyjskiego/info.

 

Katalog Tygodnia Kina Indyjskiego do pobrania ze strony: www.sfp.org.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

25.10.2012