"Tytanowa biel" w Konkursie Głównym w Montrealu

Debiut w reżyserii Piotra Śmigasiewicza „Tytanowa biel” („Titanium White”) zostanie pokazany w Konkursie Głównym (World Competition) 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.

Debiut Piotra Śmigasiewicza w Konkursie Głównym 

Do sekcji konkursowej World Competition 40. MFF w Montrealu zakwalifikował się debiut Piotra Śmigasiewicza „Tytanowa biel” („Titanium White”).

Film jest malarskim dreszczowcem w klimacie slow cinema. „Tytanowa biel” to tajemnicza opowieść o poszukiwaniu prawdy w duchu obrazów Caravaggia. Dominik (Piotr Adamczyk), polski doktorant historii sztuki Na Uniwersytecie Wrocławskim, na zlecenie profesora (Torsten Voges), wyrusza do Porto Ercole, by zebrać materiał o najbardziej tajemniczym okresie życia Caravaggia.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Piotr Śmigasiewicz. Zdjęcia do filmu zrealizował Arkadiusz Tomiak. Autorem muzyki jest Paweł Mykietyn. Producentem obrazu jest Jakub Rudnik (Little Tree Entertainment). W filmie zagrali polscy i zagraniczni aktorzy m.in. Piotr Adamczyk, Luca Calvani, Torsten Voges, Alessandra Mastronardi, Daniel Olbrychski, Fabio Troiano i Gedeon Burkhard. 

Plakat do filmu autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Autorem plakatu do filmu „Tytanowa biel” jest Andrzej Pągowski. W portfolio artysty znajdziemy plakaty do filmów najwybitniejszych polskich reżyserów jak „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, „Miś” Stanisława Barei, „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego czy „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. – Zawsze staram się traktować widza jak osobę inteligentną, bo taki jest. Dlatego szukam w plakacie anegdoty, jakiejś tajemnicy. Chcę podziałać na widza, przyciągnąć, zaintrygować go sztuką nawet w plakacie komercyjnym – powiedział Andrzej Pągowski. – Kieruję się słowami Franciszka Starowieyskiego, który uważał, że plakat powinien działać tak, że jak ktoś go widzi na ulicy to mówi „O!” – bo go zaciekawił, a jak wychodzi z kina czy teatru mówi „Acha” – bo zrozumiał. I mam nadzieję, że plakat do filmu „Tytanowa biel” właśnie taki jest – dodaje.

Pokaz filmu na festiwalu w Montrealu będzie jego światową premierą. „Tytanowa biel” wejdzie na ekrany polskich kin 25 listopada 2016 roku. 

Pokazy „Nowego świata” i „My Italy”

W Montrealu zostaną pokazane również dwa filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W Międzynarodowym Konkursie Debiutów wystartuje nowelowy „Nowy świat” wyreżyserowany przez Elżbietę Benkowską, Łukasza Ostalskiego oraz Michała Wawrzeckiego.

31 sierpnia, w ramach pozakonkursowej sekcji, odbędzie się światowa premiera włosko-polskiej koprodukcji „My Italy” w reżyserii Bruno Colelli. „My Italy” to dokument fabularyzowany składający się z czterech nowel filmowych, które przybliżają znanych artystów, pochodzących z różnych miejsc na świecie i na stałe mieszkających we Włoszech. Jednym z nich jest Krzysztof M. Bednarski, polski rzeźbiarz, który współpracował z Teatrem Laboratorium Grotowskiego oraz stworzył pomnik Felliniego na zamówienie Rimini – rodzinnego miasta reżysera. „My Italy” produkowały firmy: Running Rabbit Films (Polska) oraz Medditeranea Production (Włochy) w koprodukcji z Telewizją Polską.

Oficjalna strona festiwalu: www.ffm-montreal.org.

Na podstawie informacji prasowej 

17.08.2016