Uchwała Walnego Zgromadzenia KIPA

Uchwała Walnego Zgromadzenia Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych z 11 czerwca 2010.

 

„Zgodnie z przepisami obowiązującej ustawy o państwowych instytucjach filmowych z końcem 2010 r. upływa termin, w którym państwowe instytucje filmowe powinny zostać skomercjalizowane lub powinna zapaść decyzja o ich likwidacji.

 

Uważamy, iż komercjalizacja i prywatyzacja na podstawie przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nie gwarantuje zachowania ciągłości istnienia i zadań filmowych WFDiF. Utwierdza nas w tym przekonaniu silny lobbing developerów oraz przedłożony przez Miasto Warszawa projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla Mokotowa, zakładający funkcję mieszkaniową w miejscu w którym od 60 lat istnieje Wytwórnia. Projekt na szczęście nie przeszedł uchwałą Rady Miasta, ale nie zmniejszyło to i tak zakusów developerów.

Jesteśmy przeciwni pośpiesznej komercjalizacji WFDiF według przepisów prawa nie gwarantujących zachowania jej funkcji. Uważamy, iż dla tej instytucji należy wypracować zupełnie nową, ustawową ścieżkę prywatyzacyjną. Wytwórnia jest instytucją, która nie otrzymując dotacji z budżetu MKDiN, wypracowane zyski przeznacza na produkcje polskich filmów. Łącznie, tylko w ostatnich 5 latach WFDiF wyprodukowała, bądź dołożyła środki finansowe do produkcji ponad 60 filmów fabularnych. Wśród nich jest chociażby „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, która otrzymała tegoroczne Złote Lwy w Gdyni i zakwalifikowała się do konkursu głównego festiwalu w Moskwie. Nie bez znaczenia jest fakt, że za wypracowane przez siebie środki, WFDiF zainwestowała w ostatnich kilku latach ponad 20 mln zł. w nowe technologie i laboratorium. WFDiF odtwarza także bezcenne archiwa filmowe.

 

Popieramy starania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nowelizację prawa mającą na celu przedłużenie terminu komercjalizacji WFDiF. Pozwoli to na wypracowanie projektu nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych zawierającego przepisy gwarantujące zachowanie funkcji tej instytucji po jej ewentualnej prywatyzacji.

 

Przewodniczący Walnego Zgromadzenia KIPA – Andrzej Minko

 

Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych – Maciej Strzembosz”

29.06.2010