„Ucieczka z kina Wolność” na DVD w Wielkiej Brytanii

W styczniu nakładem  wydawnictwa Second Run DVD w Wielkiej Brytanii ukaże się film Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z kina ‘Wolność’”. Wcześniej film był dostępny w ramach wydanego w 2013 r. zestawu płyt DVD Polish Cinema Classics Vol. II.

„Ucieczka z kina ‘Wolność’”

Film Wojciecha Marczewskiego był wydarzeniem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1990 r., gdzie otrzymał Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy, a Wyróżnienie dla najlepszej głównej roli męskiej otrzymał Janusz Gajos. Film nagradzano jeszcze kilkakrotnie, także za granicą, np. na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Avoriaz. Wcześniej najważniejsze trofea zdobywały tam m.in. „Carrie” Briana de Palmy, „Pojedynek na szosie” Stevena Spielberga i „Terminator” Jamesa Camerona. (źródło: filmpolski.pl)

The Observer o filmie

„Niezwykle zabawna komedia polityczna…, w której dostrzegamy świadomy wpływ „Purpurowej róży z Kairu” Woody’ego Allena, jest absurdalną satyrą biurokracji i tchórzostwa moralnego” – pisze Philip French z The Observer. 

Informacje dodatkowe

DVD zawiera:

  • zrekonstruowaną wersję filmu zaaprobowaną przez reżysera.
  • nowy, specjalnie nakręcony na potrzeby wydawnictwa wywiad z reżyserem,
  • nowe, ulepszone angielskie napisy,
  • 20-stronnicową broszurę uzupełnioną o nowy esej o filmie, którego autorem jest historyk Michael Brooke.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.polishculture.org.uk/film/news/article/wojciech-marczewskis-escape-from-the-liberty-cinema-2892.html

18.12.2015