Uczestnicy 3. edycji SOFA

Na spotkaniu zorganizowanym podczas 50. Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach ogłoszono nazwiska uczestników 3. edycji School of Film Agents (SOFA) – warsztatów branży filmowej dla profesjonalistów z Europy Środkowej i Wschodniej, Niemiec, Azji Środkowej, krajów kaukaskich oraz Bałkanów.

Wspieranie innowacyjnych projektów

3. SOFA odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia we Wrocławiu. Celem warsztatów jest wspieranie innowacyjnych projektów filmowo-kinowych oraz umacnianie lokalnej kultury filmowej. Inicjatywa jest skierowana do organizatorów festiwali, kuratorów, dystrybutorów oraz innych profesjonalistów, zajmujących się animacją i rozwojem kultury filmowej w swoich regionach. Organizatorzy wyrazili zadowolenie, że podczas tegorocznej edycji sześć z ośmiu propozycji będzie rozwijanych przez kobiety. W tym roku także po raz pierwszy Azja Środkowa będzie reprezentowana przez projekt z Tadżykistanu.

Uczestnicy 3. edycji SOFA

  • Milica Bozanic, Serbia: “Criss-Cross Film Lab” – Lab for New Generation of Serbian Filmmakers,
  • Sergey Chutkov, Tadżykistan: DuDoFiC (Dushanbe Documentary Film Centre),
  • Michal Kráčmer, Czechy: “Cuz We Are Talented” – Film industry project for newcomer professionals,
  • Dorina Oarga, Rumunia: CINEPUB 2nd Life – Digitization of the Romanian National Film University Archives,
  • Olha Reiter, Ukraina: Lviv Film Commission and Film Fund,
  • Hella Rihl, Niemcy: möwe. ChildrensFilmDistribution,
  • Małgorzata Tusk, Polska: Mobile Centre of Audiovisual Education (Cinebus),
  • Katarina Tomkova, Słowacja: kaleidoscope – Bringing Central European Films to their European Identity.

Eksperci

Uczestnicy będą mogli rozwijać swoje projekty pod okiem czterech ekspertów, którymi w tym roku będą: menadżer programowy Max Ophüls Preis Oliver Baumgarten, ekspertka od pitchingów Sibylle Kurz, Ewa Puszczyńska z Opus Film oraz Renaud Redien-Collot z Novancia Business School w Paryżu. Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w sesjach doradczych „jeden na jeden” oraz skorzystać z konsultacji z mentorami SOFA, którymi w tym roku są: Claudia Dillmann z Deutsches Filminstitut we Frankfurcie, Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Matthijs Wouter Knol z European Film Market w Berlinie, Roberto Olla z Eurimages, Kristina Trapp z EAVE, Katriel Schory z Izraelskiego Funduszu Filmowego, Riina Sildos z Baltic Event w Tallinie, Tamara Tatishvili z Ablabudafilm w Tbilisi.

Wydarzenia specjalne tegorocznej edycji

Jak zapowiadają organizatorzy jednym ze specjalnych wydarzeń tegorocznej, trzeciej edycji SOFA będzie panel dotyczący tematów najbardziej istotnych dla polskiego i europejskiego sektora filmowego (goście panelu zostaną ogłoszeni już wkrótce). Dodatkowo, będzie miał miejsce specjalny pokaz filmu z udziałem uczestników SOFA, gości specjalnych i mieszkańców Wrocławia.

Dotychczas zrealizowane projekty

Część projektów rozwijanych podczas dwóch pierwszych edycji udało się już wprowadzić w życie lub zostaną wkrótce zrealizowane. Dofinansowany przez Eurimages projekt platformy internetowej z Serbii „FBO – Festival Box Office” został zainaugurowany podczas tegorocznego Berlinale. Twórcom litewskiej sieci kin cyfrowych „FRONT” udało się zdobyć krajowe i europejskie źródła finansowania. Autorzy greckiego projektu platformy VoD dla grackich filmów „Octapus” pozyskali już niezbędnych partnerów strategicznych i finansowych. W najbliższym czasie zostanie także ogłoszony start Transylwańskiego Funduszu Filmowego. Pomyślnie zostały zainicjowane projekty SOFA w Estonii, na Węgrzech i na Słowacji. 

SOFA

School of Film Agents (SOFA) jest wspólnym projektem realizowanym przez Filmplus UG (Kolonia) i Fundację Filmplus (Warszawa) we współpracy z Miastem Wrocław i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Projekt jest finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Film- und Medienstiftung NRW, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz EAVE – European Audiovisual Entrepreneurs, Słowacki Instytut Filmowy (Slovenský filmový ústav), Mozinet oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. SOFA wspierana jest także przez Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Goethe-Institutami w Polsce (Kraków), w Serbii, w Rumunii, na Słowacji, w Czechach, na Ukrainie, a także z główną centralą w Niemczech (Monachium) oraz przez Polską Komisję Filmową i Wrocławską Komisję Filmową.

Na podstawie informacji prasowej

09.07.2015