Uczestnicy SOFA 2018

Przedstawicielki platformy Netflix i Szwedzkiego Instytutu Filmowego pośród mentorów 6. edycji SOFA – warsztatów skierowanych do profesjonalistów z branży filmowej, które w dniach 26 – 31 sierpnia po raz drugi odbędą się w Warszawie.

Funa Maduka (Netflix Original Films), dyrektorka Szwedzkiego Instytutu Filmowego – Anna Serner i producentka nagrodzonej w Cannes „Zimnej Wojny” – Ewa Puszczyńska udzielać będą profesjonalnych rad podczas warsztatów filmowych SOFA, które w dniach 26 – 31 sierpnia odbędą się w Warszawie.

Uczestników tegorocznej edycji merytorycznie wspierać będą również: Oliver Baumgarten (dyrektor programowy Festival Max Ophüls Preis), Robert Groß (dyrektor niemieckiej firmy postprodukcyjnej ACT), Jowita Michalska (prezeska Fundacji Digital University) i Cristian Nicolescu (dyrektor rumuńskiej firmy postprodukcyjnej Avanpost Digital Cube). Organizatorem i dyrektorem SOFA jest Nikolaj Nikitin, wieloletni delegat Berlinale.

Kto może skorzystać z warsztatów SOFA?

Twórcy i koordynatorzy innowacyjnych projektów, które odpowiadają na potrzeby europejskiego sektora audiowizualnego. Od zeszłego roku z programu korzysta także Izrael. Do tegorocznej edycji zostali zakwalifikowani następujący uczestnicy:

 • Agnieszka Kruk z projektem „Find Your Story” (Polska)
  „Find your story” to platforma internetowa, w której w sprzyjających warunkach wirtualnej rzeczywistości rozwijana będzie współpraca pomiędzy scenarzystami a twórcami filmowymi.
 • Eva Brazdžionytė z projektem „Women in Film and Television” (Litwa)
  Organizacja „Women in Film and Television” ma na celu wspieranie kobiet w litewskim przemyśle filmowym poprzez m.in. promowanie ich działalności zawodowej na arenie lokalnej i międzynarodowej.
 • Victoria Leshchenko z projektem „FAQ film fest – festival on science and technologies” (Ukraina)
  „FAQ” przedstawia cykl wydarzeń filmowych i wykładów z zakresu nauki i nowoczesnych technologii, które mają dostarczyć najbardziej prowokujących odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania.
 • Marat Parkhomovsky z projektem „IFA Digital Experiences” (Izrael)
  Platforma VOD, w której kolekcji znajdą się najważniejsze izraelskie produkcje filmowe – tak fabularne, jak i dokumentalne.
 • Róbert Vámos z projektem „Satellite Trailers” (Węgry)
  Misją „Satellite Trailers” jest zwiększenie obecności produkcji z Europy Środkowo-Wschodniej na rynkach europejskich poprzez stworzenie i dostarczenie wysokiej jakości zwiastunów z tego regionu.
 • Natia Nikoleishvili z projektem „Post Production Platform” (Gruzja)
  Platforma zrzeszająca profesjonalistów gruzińskiego sektora postprodukcji filmowej.

Więcej o uczestnikach tegorocznej edycji i ich projektach na: www.joinsofa.org/projects-participants.

SOFA – School of Film Agents to jedyny w swoim rodzaju cykl warsztatów filmowych odbywających się w relacji mentor – uczeń. Program sprzyja tworzeniu i wymianie międzynarodowej sieci kontaktów (networking) oraz informacji z zakresu nowych mediów. Jego beneficjentami są twórcy i koordynatorzy innowacyjnych projektów „kickstartowych”, które powstają w odpowiedzi na potrzeby lokalnego sektora audiowizualnego. SOFA pomaga im m.in. w dalszym rozwoju koncepcji, wskazaniu odpowiedniego źródła finansowania oraz w znalezieniu sposobu na kontynuację projektu po wyczerpaniu środków inwestycyjnych i grantowych. SOFA to także okazja do wzmocnienia współpracy pomiędzy kluczowymi reprezentantami lokalnej i międzynarodowej branży audiowizualnej. Dzięki temu z warsztatów szczególnie korzysta Polska, gdzie od wielu lat realizowany jest program.

SOFA – School of Film Agents jest wspólnym projektem Filmplus gUG (Kolonia) i Institute for Democratic Changes (Tbilisi). Przedsięwzięcie jest finansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Program Kreatywna Europa – MEDIA Unii Europejskiej. Polska sesja w 2018 r. finansowana jest przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Mazovia Warsaw Film Commission. Ponadto odbywający się w dniach 1 – 6 kwietnia 2019 r. warsztat w Tbilisi zostanie sfinansowany przy wsparciu tamtejszych lokalnych i regionalnych partnerów i współpracowników. Organizatorzy pragną podziękować także pozostałym partnerom programu: Meeting Point Vilnius, Karlovy Vary IFF, Goethe-Institut, Odessa IFF, Palic EFF, EAVE i Israel Film Fund.

Więcej o SOFA: www.facebook.com/SchoolofFilmAgents.

Informacja prasowa


08.08.2018