Udany rok "Fuck For Forest”

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Fuck For Forest” Michała Marczaka ma za sobą udany rok na światowych festiwalach. Film gościł także na ekranach polskich kin z dobrym wynikiem frekwencyjnym.

Polska premiera

Polska premiera filmu „Fuck For Forest” odbyła się 13 października 2012 podczas 28. Edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Po pokazie na spotkaniu z widzami reżyser opowiadał o kulisach powstawania dokumentu: – Zanim podjąłem decyzję o realizacji filmu obserwowałem ich przez rok. (…) Kiedy wśród nich pojawił się Danny i perspektywa wyjazdu do Amazonii, pomyślałem, że warto w końcu podjąć się zrobienia filmu. Bałem się, bo wiedziałem, że w każdej chwili ten temat może nie wyjść, dlatego ja, producent i Artur Liebhart z Against Gravity zdecydowaliśmy, że sami sfinansujemy początek filmu i będziemy się ubiegać o dofinansowanie mając pewność, że mamy materiał na film, że coś z tego wyjdzie.

 

Warto podkreślić, że „Fuck For Forest” podczas tego festiwalu otrzymał Nagrodę Główną w Konkursie Dokumentalnym. Film nagrodziło międzynarodowe jury w składzie: producentka filmowa Jana Cisar, reżyser Thymaya Payne i reporter i pisarz Mariusz Szczygieł.

Międzynarodowy agent sprzedaży

Już w maju 2012 twórcom filmu udało się pozyskać światowego agenta sprzedaży. Została nim brytyjska firma Dogwoof, a dzięki współpracy z nią „Fuck For Forest” trafił do dystrybucji kinowej w Niemczech, Anglii, Irlandii i Norwegii. Do dystrybucji w Polsce film trafił 23 listopada 2012 i był pokazywany w ponad 100 kinach – zarówno w multipleksach jak i na jednorazowych pokazach w kinach studyjnych. Polskim dystrybutorem obrazu jest firma Against Gravity, która zadbała także o wydanie filmu na dvd.

Fuck For Forest” na festiwalach

Europejska premiera filmu Michała Marczaka miała miejsce podczas 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Film prezentowano wówczas w sekcji Bright Future, promującej nowe talenty, debiutantów i reżyserów drugiego filmu. Dotychczas film był prezentowany na ponad 60 międzynarodowych festiwalach, m.in. SXSW (premiera w USA), FF True/False, Cinéma du réel, Hot Docs, CPH:DOX czy Environmental Film Festival Melbourne. Podczas 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Sheffield Doc/Fest „Fuck For Forest” otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie The Sheffield Green Award. Warto podkreślić, iż film otrzymał nominację do prestiżowej amerykańskiej nagrody Spotlight Award Cinema Eye Honors. Natomiast magazyn Dazed&Confuzed uznał film Michała Marczaka za jeden z 10 najbardziej innowacyjnych filmów dokumentalnych w 2013 roku.

 

Więcej informacji o filmie: www.fuckforforestmovie.com, www.againstgravity.pl/fuck-for-forest, oraz www.facebook.com/fffthemovie.

 

Marta Sikorska

27.02.2014