„Ułaskawienie” w kinach

22 lutego na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”.

„Ułaskawienie”

Fot. Łukasz Bąk

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Jan Jakub Kolski, który z Julianem A.Ch. Kernbachem jest też odpowiedzialny za zdjęcia do filmu. Film zmontował Konrad Śniady. Za kostiumy odpowiada Monika Onoszko. Producentem filmu jest Wytwórnia Doświadczalna. Koproducentami są Centrala, Mimesis, Sentimental, Telewizja Polska, Odra Film, Podkarpacki Fundusz Regionalny, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

W filmie występują m.in. Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz.

Film jest współfinansowany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Słowacki Fundusz Audiowizualny, Eurimages, Odra Film, Podkarpacką Komisję Filmową, Łódzki Fundusz Filmowy, Dolnośląski Fundusz Filmowy.

Nagrody w Gdyni

Podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film zdobył trzy nagrody w kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy i najlepsza główna rola kobieca.

Na podstawie informacji pochodzących ze strony filmpolski.pl.


16.02.2019