Upamiętnienie Yorama Grossa w Krakowie

Podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego przy ul. Sarego 12 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą urodzonemu w Krakowie reżyserowi i producentowi filmów animowanych Yoramowi Jerzemu Grossowi (1926 – 2015).

W uroczystości udział wzięli m.in. wdowa po artyście Sandra Gross, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, drugi sekretarz Ambasady Australii w Polsce konsul Kristian Nilsson, autor tablicy prof. Andrzej Zwolak, reżyser Tomasz Magierski, dyrektor KFF Krzysztof Gierat oraz dyrektor PISF Magdalena Sroka a także przyjaciele i znajomi artysty z Polski, Australii i Izraela.

„Bardzo chciałem, abyśmy w jakiś sposób pozostawili Yorama, który tak kochał Kraków, na zawsze w tym mieście. Dziękuję za fantastyczną pomoc Miasta Krakowa i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ta determinacja obydwu instytucji i osób z Krakowskiego Festiwalu Filmowego doprowadziła do tego, że tę tablicę mamy (…). Dokładnie 20 lat temu w nieistniejącym kinie Wanda odbył się pierwszy festiwal filmów Yorama Grossa. Przez te 20 lat doświadczałem fantastycznej przyjaźni Yorama. Cudowny człowiek, fantastyczny artysta. Przede wszystkim w Australii bardzo dobrze znany i popularny” – mówił podczas ceremonii Krzysztof Gierat.

„To niezwykle ważne, abyśmy pamiętali o osobach, które wyszły z tego miasta i kiedyś klimat tego miejsca tworzyły. Chciały do Krakowa wracać i dzieliły się swoją sztuką z nami. Dlatego naszą powinnością jest, by miasto w ten sposób okazało szacunek artyście” – podkreślał Andrzej Kulig.

„Miałam tą niebywałą przyjemność poznać Yorama Grossa i miałam też zaszczyt odznaczyć go w imieniu Miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia za wybitne zasługi dla miasta. Te zasługi to niezwykła lojalność, pamięć i przyznawanie się do tego, że jest z Krakowa (…). To twórca australijskiej szkoły animacji i tam głównie tworzył. To szczególna okoliczność, gdy w tym roku obchodzimy 70-lecie polskiej animacji i o tej stronie zawodowej Yorama Grossa i jego związkach z Polską będziemy przypominać (…). Jego optymizm życiowy, ciepło i otwartość na drugiego człowieka wszyscy będziemy pamiętać” – mówiła dyrektor PISF Magdalena Sroka.

fot. Agnieszka Fiejka/Krakowski Festiwal Filmowy

Yoram Jerzy Gross

Reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych Yoram Jerzy Gross urodził się 18 października 1926 r. w Krakowie, zmarł 21 września 2015 r. w Sydney. W 1950 r. wyemigrował do Izraela, skąd w 1968 r. wyjechał do Australii. Jak podkreślają organizatorzy KFF, był jednym z pionierów trzech kinematografii: polskiej, izraelskiej i australijskiej. Na jego twórczości wychowało się kilka pokoleń dzieci, dla których takie postaci jak Blinky Bill (Bystry Bill) z australijskiego serialu animowanego stawały się wzorem do naśladowania.

W 1995 r. za nadzwyczajny wkład w rozwój australijskiego przemysłu filmowego został odznaczony najwyższym australijskim odznaczeniem, Orderem Australii. W 2011 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Tablica upamiętniająca Yorama Grossa zawisła obok tablicy, którą w 2006 r. poświęcono jego bratu – poecie, pisarzowi i filmowcowi Natanowi Grossowi.

Film o Yoramie Grossie w O!Dokument na Vod.pl

W ramach kolekcji polskich filmów dokumentalnych O!Dokument na platformie VoD.pl można obejrzeć film „Krakowiaczek ci ja” w reżyserii Tomasza Magierskiego o Yoramie Grossie: vod.pl/odokument-na-vodpl/krakowiaczek-ci-ja

Marta Sikorska 

31.05.2017