Premiera filmu "Cud historii"

30 kwietnia 2014 w warszawskim kinie Kultura odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Cud historii” w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, który przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gościem specjalnym wydarzenia był Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Film „Cud historii” powstał z inicjatywy i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Agnieszka Odorowicz: Dekada sukcesów polskiej kultury

– Ta dekada to wielki sukces Polski i Polaków. To czas, który nie miał precedensu w naszej historii. Dla kultury to czas wielkiej przemiany. Ponad 700 inwestycji ze środków unijnych zmieniło rzeczywistość polskich instytucji kultury. Dla polskich artystów to także dekada sukcesów i powrotu polskiej sztuki do obiegu międzynarodowego – podkreślała Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

 

– W momencie, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej prawie 50% Polaków było przeciwnych intergracji. Dzisiaj wsród Polaków jest prawie 90% zwolenników Unii. To ogromna zmiana – mówił Dyrektor Programowy TVN Edward Miszczak.

 

– Kiedy robiłam film o Wisławie Szymborskiej i Zbigniewie Brzezińskim wszyscy mówili, że to fantastyczne. Kiedy zaczęłam robić film o Unii Europejskiej wszyscy mówili, że ten temat jest nudny – żartowała Katarzyna Kolenda-Zaleska. Reżyserka filmu podziękowała wszystkim twórcom i partnerom za pomoc w jego realizacji.

Bronisław Komorowski: Wspólny wysiłek Polaków 

– Trzeba zachować w pamięci tych, którzy z trudem negocjowali warunki polskiego członkostwa i przeprowadzili ten proces szczęśliwie do końca – przypomniał Bronisław Komorowski. – Trzeba docenić również tych, którzy umiejętnie poruszają się na gruncie Unii Europejskiej, którzy potrafili twardo walczyć o polskie interesy, także w zakresie nowej, przyszłej perspektywy finansowej Unii. To był absolutny cud, bo to wcale nie musiało się udać – podkreślał Prezydent. 

Specjalne pokazy w Polsce i za granicą 

Film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, na specjalnych pokazach równocześnie z warszawską premierą, obejrzeli goście zaproszeni przez marszałków województw w Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Zielonej Górze, Tarnowie i Warszawie. Ponadto film został przetłumaczony na pięć języków i będzie rozesłany do ponad stu polskich placówek dyplomatycznych na świecie. „Cud historii” będzie także wyświetlany w dniach 1-10 maja w Opolu, Olsztynie i Śremie.

10 lat Polski w Unii Europejskiej

Film „Cud historii” pokazuje tło społeczne i historyczne wydarzeń z 2004 roku oraz zmiany społeczne i gospodarcze jakie nastąpiły w Polsce przez ostatnie dziesięć lat. Do udziału w filmie zaproszono europejskich i polskich polityków, którzy brali bezpośredni udział w procesie negocjacyjnym i podejmowaniu kluczowych decyzji dla przyszłości Polski. Są to m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, b. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, Sekretarz Generalny NATO b. premier Danii Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, b. komisarz do spraw rozszerzenia Günter Verheugen, b. premier Włoch Mario Monti, b. premier Hiszpanii José María Aznar, b. szef Komisji Europejskiej Romano Prodi.

 

O przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wspominają także m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, b. premierzy Jerzy Buzek i Leszek Miller i b. główny negocjator Jacek Saryusz-Wolski. W filmie nie zabrakło także opinii ludzi kultury m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Pendereckiego i Waldemara Dąbrowskiego.

Realizacja filmu z inicjatywy i przy wsparciu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Film „Cud historii” powstał z inicjatywy i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Katarzyna Kolenda-Zaleska. Autorami zdjęć są Witold Jabłonowski i Tomasz Śmigielski. Producentem filmu jest Earl Grey, a koproducentem Telewizja TVN.

Polska to ważne ogniwo łączące Wschód i Zachód

Zdaniem jednego z bohaterów filmu b. premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaira: –  Polska to ważne ogniwo łączące Wschód i Zachód, które może pomóc zbudować most ponad dawnymi różnicami. Myślę również, że Polska jest dla nas ważnym przypomnieniem, że chociaż ważne jest abyśmy mieli dobre relacje z Rosją, to jednak najlepiej dbać o te relacje z silnej pozycji. Jak podkreśla kanclerz Niemiec Angela Merkel: – W tej chwili stosunki miedzy nami są lepsze niż kiedykolwiek w historii, a to jest związane z tym, że te stosunki polegają też na ścisłych kontaktach międzyludzkich. – Zawsze jest to dla mnie poruszające, kiedy jestem w regionach przygranicznych między Niemcami, a Polską i widzę jak ścisła jest ta współpraca na szczeblu lokalnym – dodaje w filmie kanclerz Niemiec.

 

Były premier Danii, Anders Fogh Rasmussen przypomina sobie, że nie był zaskoczony tym, że polska delegacja chciała prezentować nowe żądania na szczycie w Kopenhadze.  – Byłem lekko zaskoczony wielkością żądań – wspomina obecny Sekretarz Generalny NATO. – Polska weszła do Unii Europejskiej używając głównego wejścia, a nie przez tylne podwórko – z satysfakcją ocenia Günter Verheugen, b. komisarz do spraw rozszerzenia UE.

Przełomowe wydarzenie w historii Polski

Z kolei autorka „Cudu historii” – Katarzyna Kolenda-Zaleska – tak wspomina pracę nad filmem: – Zawsze jest problem z tytułem, więc kiedy usłyszałam Jana Nowaka Jeziorańskiego mówiącego o cudzie historii w kontekście wejścia Polski do UE oraz o tym, iż chce być pierwszym głosującym w referendum decydującym o naszym członkostwie (o 6 rano), nie miałam żadnych wątpliwości. Legendarny kurier z Warszawy lapidarnie ujął to, co nam się przydarzyło od wyborów czerwcowych 89′ roku.

Agnieszka Odorowicz i Katarzyna Kolenda-Zaleska w DDTVN

1 maja 2014 gośćmi programu Dzień Dobry TVN były: Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz reżyserka filmu Katarzyna Kolenda-Zaleska. Rozmowę na temat filmu „Cud historii” można obejrzeć tutaj

30.04.2014