"Uwikłani" nagrodzeni w Turcji

Film „Uwikłani” Lidii Dudy zdobył kolejną nagrodę – dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego TRT Documentary Award w Turcji. Ceremonia rozdania Nagród odbyła się 13 maja w Istambule i była transmitowana na żywo przez turecką telewizję publiczną.

TRT Documentary Award

Obok „Uwikłanych” nominacje do Nagród otrzymało czternaście światowych dokumentów, wśród nich m.in. „Another Night on Earth” Davida Munoza (Hiszpania), „Siria 2.0 – Battleground” Amedeo Ricucci (Włochy), „Sofia’s Last Ambulance” Iliana Meteva (Bułgaria/Niemcy), „Matthew’s Laws” Marca Schmidta (Holandia), czy „In the Shadow of the Sun” Harry’ego Freelanda (Anglia).

„Uwikłani”

to film wyprodukowany przez Telemark i TVP2, który zyskuje coraz większe międzynarodowe uznanie. Jest to kolejne wyróżnienie dla filmu, po ostatnich nagrodach otrzymanych w konkursach Chicago TV Awards 2013 i New York Festivals oraz wcześniejszej nagrodzie za reżyserię na festiwalu One World w Pradze.

 

Dokument przedstawia przypadek pedofilii, w którym ofiara zaczyna po kilku latach mścić się na prześladowcy. Jako dziecko, bohater filmu był napastowany przez swojego sąsiada. Jako nastolatek usiłował dwukrotnie zemścić się. Role się odwróciły: pedofil zaczął obawiać się dawnej ofiary. Przez ponad dziesięć lat obaj mężczyźni żyją we wzajemnej zależności emocjonalnej, którą film przedstawia przeplatając wypowiedzi obu bohaterów, jak i członków ich rodzin. Historia oparta na nienawiści i strachu zdaje się nie mieć końca…

 

Film Lidii Dudy był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o konkursie TRT można znaleźć na www.trtdoc.com.

 

Na podstawie informacji prasowej

15.05.2013