V Festiwal Polskiego Kina w Buenos Aires BAP Cine

V Festiwal Kina Polskiego BAP Cine

W dniach 4-10 października w Buenos Aires odbędzie się V Festiwal Polskiego Kina BAP Cine. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Pro America, przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ambasady RP w Argentynie oraz przy wsparciu argentyńskiego Instytutu Filmowego i Sztuk Audiowizualnych INCAA.

Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w legendarnym kinie Cosmos, zaprezentowanych zostanie 7 filmów fabularnych:

  • „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego,
  • „Cicha noc” Piotra Domalewskiego,
  • „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik,
  • „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego,
  • „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego,
  • „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka,
  • „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (argentyńska prapremiera)

W sekcji kina dokumentalnego, która organizowana jest od początku istnienia festiwalu w ścisłej współpracy z Wajda School & Studio, pokazane zostaną produkcje absolwentów tej szkoły, między innymi „Arabski sekret” Julii Groszek, „Dos Islas” Adriany F. Castellanos, „Biegacze” Łukasza Borowskiego oraz „Komunia” Anny Zameckiej.

Gościem specjalnym festiwalu będzie reżyserka Aneta Kopacz, której nominowany do Oscara film dokumentalny „Joanna” zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji festiwalu BAP Cine.

Jak co roku zostanie wręczona specjalna nagroda Transatlantico dla najlepszego filmu V edycji BAP Cine. W skład tegorocznego jury wchodzą promotorka polskiej kultury w Ameryce Łacińskiej Karolina Barmuta, krytyk filmowy Carlos Morelli oraz reżyser, scenarzysta i producent Diego Lerman.

Festiwal BAP Cine odbywa się w ramach 13. edycji Polsko Argentyńskich Dni Kultury.

Więcej informacji oraz program V Festiwalu Polskiego Kina: www.bapcine.com i www.facebook.com/Festivalbapcine

Informacja prasowa


11.09.2018