Variety o polskich „zachętach”

Na portalu Variety pojawił się artykuł poświęcony wprowadzonemu pół roku temu systemowi wsparcia produkcji audiowizualnej. Operatorem „zachęt” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Rosnące zainteresowanie „zachętami”

„Pół roku po prezentacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie systemu wsparcia produkcji audiowizualnej w Polsce, szereg aplikacji został już rozpatrzony pozytywnie i może skorzystać z tzw. zachęt”, pisze Christopher Vourlias w artykule dla Variety.

Szansa dla polskiej kinematografii

„System wsparcia produkcji audiowizualnej to jest «game-changer» dla polskiej branży filmowej”, mówi dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. „Polska ma bogatą tradycję filmową, znakomite talenty i wielkie możliwości, aby kręcić filmy, ale to właśnie program «zachęt» sprawił, że nasz kraj stał się naprawdę widoczny na mapie Europy”.

Variety podkreśla, że pierwsze filmy, które złożyły wniosek na „zachęty” i zostały pozytywnie rozpatrzone, są już na etapie produkcji, i wymienia m.in. dramat historyczny „Dezerter” w reżyserii Floriana Gallenbergera. Variety docenia też fakt, że nowy system wsparcia oddziałuje pozytywnie także na polską produkcję – w produkcji jest już „Magnezja” Macieja Bochniaka oraz wiele innych tytułów, które będą mogły liczyć na zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30% polskich wydatków kwalifikowalnych (łącznie do tej pory wsparcia udzielono 10 filmom i serialowi telewizyjnemu).

Zmiana o 180 stopni

Zmianę zainteresowania zauważyli też polscy producenci. Krzysztof Sołek z Warrior Bear Productions, producent filmu „Dezerter” wspomina, że przed wejściem do Polski „zachęt” rzadko kiedy dostawał telefony z zapytaniami o produkcje w Polsce, sam musiał o nie zabiegać, a teraz telefony z pytaniami dzwonią każdego dnia. „To jest zmiana o 180 stopni”, mówi polski producent.

Z kolei Leszek Bodzak z Aurum Film, producent „Magnezji” dodaje, że dzięki „zachętom” rośnie wartość produkcyjna polskich filmów. Producenci mogą przeznaczyć więcej pieniędzy m.in. na scenografię, kostiumy, charakteryzację oraz na wysokonakładowe sceny, na które wcześniej nie mogli sobie pozwolić.

Całość artykułu „Poland’s Incentives Boost Productions Filming in the Country”, Christopher Vourlias dla Variety można przeczytać na stronie portalu. Artykuł ukazał się na portalu 7 września 2019 roku.

O „zachętach” w Gdyni

20 września podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się specjalny panel poświęcony „zachętom” w ramach wydarzenia Gdynia Industry.

Zapraszamy też na indywidualne konsultacje dla producentów zainteresowanych złożeniem wniosku o wsparcie finansowe produkcji audiowizualnych. Pracownicy Instytutu będą dostępni na stoisku PISF w foyer Teatru Muzycznego codziennie: od poniedziałku (16.09) do czwartku (19.09) w godz. 11.00-12.00 oraz 14.00-15.00, w piątek (20.09) w godz. 11.00-12.00.

Więcej o panelach PISF.


10.09.2019