"Variety" ze specjalnym dodatkiem o polskim kinie

„Spotlight Poland” – tak zatytułowany jest specjalny dodatek prestiżowego magazynu branżowego „Daily Variety”, który ukazał się 19 maja.

 

Autorzy dodatku podkreślają, że powstanie PISF w 2005 r. zrewolucjonizowało polski rynek filmowy. Jak piszą, nigdy wcześniej w Polsce nie przeznaczano na kinematografię takich środków. W 2008 r. będzie to ponad 45 milionów dolarów, z czego 40 mln na produkcję filmową i development, a reszta na wsparcie dystrybucji, modernizację kin, promocję filmu polskiego, edukację i szkolenia. Podkreślono też, że znacznie więcej jest pieniędzy na produkcje i koprodukcje międzynarodowe.

Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz w wypowiedzi dla gazety podkreśliła znaczący wpływ Instytutu na profesjonalizację i rozwój branży filmowej, który jest doceniany przez środowisko filmowe.

Autorzy dodatku zauważają, że dochody z biletów są w Polsce nadal dość małe jak na 38 milionowy kraj. Ale podkreślają, że znacząco wzrosła widownia polskich filmów – pada przykład „Katynia” Andrzeja Wajdy, który od czasu premiery we wrześniu 2007 r., zobaczyło ponad 2,5 miliona widzów w Polsce.
Autorzy podkreślają zaangażowanie PISF w międzynarodowe projekty, podają przykłady uznanych światowych twórców autorskiego kina, którzy zdecydowali się na współpracę z Polską („Nightwatching” Petera Greenawaya i „Polak potrzebny od zaraz” Kena Loacha).

W dodatku do „Daily Variety” jest również lista twórców, którzy dostali od PISF dotacje na swoje projekty. Wymieniono Dariusza Jabłońskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Michała Kwiecińskiego, Piotra Mularuka oraz aktora Roberta Więckiewicza.

Autorzy podkreślają także udział polskich filmów w targach filmowych, na których pokazane zostały: „Katyń” Wajdy, „Wszystko będzie dobrze” Tomasza Wiszniewskiego, „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego.

21.05.2008