VII Przegląd "Kogo kręci kino historyczne?"

W dniach 5-9 czerwca w kinie Iluzjon odbędzie się VII edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?” zatytułowana „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie”.

II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie

Celem tegorocznego przeglądu jest konfrontacja różnych wizji lat 40. XX wieku i ich znaczenia dla mieszkańców Słowacji, Rosji, Węgier, Niemiec i Polski, a także ich powrotu do długo oczekiwanej normalności.

 

– Nasze wyobrażenia o II wojnie światowej zdominowane zostały z jednej strony przez historię militarną, a z drugiej przez tematykę Holokaustu. Znikają gdzieś z powszechnej świadomości realia życia pod okupacją niemiecką czy sowiecką oraz czas powojennego chaosu i przemocy. Wojna i pierwsze lata po wojnie – czas upokorzenia, prywatnych rozrachunków, wymuszonych rozstań, strachu i tęsknoty – podkreśla dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

VII edycja przeglądu

Podczas tegorocznej edycji zostaną pokazane produkcje zagraniczne, ukazujące podobne doświadczenia terroru, strachu i przemocy czasów wojny i okresu powojennego, jak również polskie filmy, których reżyserzy w inny sposób i już w innej epoce mierzyli się z podobnymi doświadczeniami. Wśród tegorocznych projekcji znalazły się m.in.: „Mecz” (reż. Andrij Maliukow), „Pejzaż” (reż. Martin Šulík), „Niedotrzymana obietnica” (reż. Jiří Chlumský) czy „Wszystko, co najważniejsze” (reż. Robert Gliński).

 

Tegoroczny przegląd obejmuje łącznie 9. filmów kina europejskiego z Węgier, Słowacji, Niemiec, Jugosławii, Rosji i Polski. W trakcie przeglądu przed seansem filmoznawcy będą wprowadzać w tematykę filmu. Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie panel dyskusyjny „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie” z udziałem m.in. reżysera Roberta Glińskiego, Wolfganga Kohlhaase (scenarzysty filmu „Pobyt”, Niemcy) i Miklósa Tamásiego (Open Society Archives, Węgry).

Kogo kręci kino historyczne?

to cykliczny projekt realizowany przez Muzeum Historii Polski (MHP) i Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS). Jego najważniejszym elementem jest przegląd filmowy, w ramach którego prezentowane są produkcje filmowe, poświęcone wybranemu tematowi historycznemu.

 

Na wszystkie seanse wstęp jest wolny. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc. Wejściówki można odbierać od 5 czerwca w kasach kina Iluzjon. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.kino.muzhp.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

27.05.2013