"W ciemności" na festiwalu w Toronto

Benno Fürmann i Robert Więckiewicz na planie
Benno Fürmann i Robert Więckiewicz na planie „W ciemności”. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Będący polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny obraz Agnieszki Holland „W ciemności” zostanie zaprezentowany podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Najnowszy film Agnieszki Holland widzowie w Toronto obejrzą w ramach cyklu Pokazów Specjalnych, podobnie jak nowe filmy Małgorzaty Szumowskiej („Sponsoring”) i Pawła Pawlikowskiego („Kobieta z piątej dzielnicy”).

„W ciemności” przedstawia losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej ukrywa w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie m.in. Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, reżyserka „Po-lin. Okruchy pamięci”, wielokrotnie nagradzana też za zdjęcia do współfinansowanego przez PISF filmu „Tulpan”. Muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Producentem polsko-niemiecko-kanadyjskiej koprodukcji jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Film Works i Schmidtz Katze Filmkollektiv. Produkcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy. Sony Pictures Classics, specjalizujące się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych, nabyło prawa do rozpowszechniania w Stanach Zjednoczonych nowego obrazu Holland już w lutym tego roku. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

36. edycja festiwalu w Toronto odbędzie się w dniach 8-18 września 2011.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.tiff.net.

17.08.2011