"W ciemności" na festiwalu w USA

W ciemności. Na planie filmu. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
„W ciemności”. Robert Więckiewicz na planie filmu. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

2 września rozpoczyna się 38. Telluride Film Festival w stanie Kolorado w USA. W tegorocznym programie Telluride znalazło się 28 nowych produkcji pełnometrażowych. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą George Clooney, Pierre Etaix i Tilda Swinton.  Festiwal, który nie ma formuły konkursowej, prezentuje najnowsze dokonania i tendencje światowego kina.

 

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności najnowszy film Agnieszki Holland „W ciemności”, będący polskim kandydatem do Oscara. Polski Instytut Sztuki Filmowej współfinansował ten projekt.

 

Swój najnowszy film – „W ciemności” – Holland zrealizowała w oparciu o scenariusz Davida F. Shamoona, który powstał na kanwie kilku książek, m.in. „W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holocaustu” Roberta Marshalla. „W ciemności” to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy.

 

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

 

„W ciemności” trafi do polskich kin 6 stycznia 2012 roku. Już od 9 września będzie prezentowany w warszawskim kinie „Kultura” na specjalnych pokazach.

 

38. Festiwal Filmowy Telluride odbywa się w dniach 2-5 września.

 

Więcej informacji o tej imprezie: www.telluridefilmfestival.org.

02.09.2011