"W ciemności" nominowane

W ciemności

 

17 stycznia ogłoszone zostały nominacje do 32. Kanadyjskich Nagród Filmowych Genie. Wśród wyróżnionych tytułów znalazł się współfinansowany przez PISF film „W ciemności” Agnieszki Holland.

Najlepszy scenariusz adaptowany

„W ciemności” to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Film Agnieszki Holland nominowano do nagród Genie w 3 kategoriach. Wśród kandydatów do nagrody dla najlepszego autora scenariusza adaptowanego znalazł się David Shamoon. Scenariusz jego autorstwa był inspirowany książką Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu”, która w 1990 r. ukazała się w USA. Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii są: Steven Silver („The Bang Bang Club”), Philippe Falardeau („Monsieur Lazhar”) i Ryan Redford („Oliver Sherman”).

 

Nominacje za montaż

„W ciemności” uzyskało również nominację za Najlepszy Montaż. W tej kategorii montażysta Michael Czarnecki powalczy o Kanadyjską Nagrodę Filmową m.in z Ronaldem Sandersem, który odpowiadał za zmontowanie filmu „Niebezpieczna metoda” („A Dangerous Method”) Davida Cronenberga. Kandydatami do nagrody za Najlepszy Montaż Dźwięku są Jeremy MacLaverty, Daniel Pellerin, Geof Raffan, Jan Rudy, John Sievert i James Mark Stewart, którzy współtworzyli „W ciemności” od strony dźwiękowej.

Nagrody Genie

Istniejące od 1980 roku Nagrody Genie są organizowane przez Academy of Canadian Cinema & Television i kontynuują tradycję nagradzania najlepszych produkcji, zapoczątkowaną w 1949 roku przez grono kanadyjskich twórców filmowych. W tym roku najwięcej nominacji otrzymały filmy „Café de Flore” autorstwa Jeana-Marca Vallée (13 nominacji) oraz „Niebezpieczna metoda” Davida Cronenberga (11 nominacji). Ceremonia wręczenia 32. Kanadyjskich Nagród Filmowych Genie odbędzie się 8 marca w Toronto.

 

Więcej informacji o 32. Kanadyjskich Nagrodach Filmowych Genie: www.genieawards.ca.

18.01.2012