"W ciemności" nominowane do Oscara!

Wśród ogłoszonych 24 stycznia nominacji do 84. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazł się film „W ciemności” Agnieszki Holland. Współfinansowany przez PISF obraz walczy o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W kategorii Najlepsze Zdjęcia nominowany został Janusz Kamiński za „Czas wojny” („War Horse”), najnowszy film w reżyserii Stevena Spielberga.

Polski film jednym z najlepszych

Na liście oprócz „W ciemności” znalazły się również cztery inne tytuły: „Bullhead” Michaela R. Roskama (Belgia), „Monsieur Lazhar” Philippe’a Falardeau (Kanada), „Rozstanie” Asghara Farhadiego (Iran), „Footnote” Josepha Cedara (Izrael), . Filmy, które mają szansę na zdobycie Oscara zostały wybrane spośród 63 tytułów przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja

Film przedstawia losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej ukrywa w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy. W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

 

 

Producentem „W ciemności” jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Kolejny sukces „W ciemności”

Nominacja do Oscara, jest kolejnym zagranicznym sukcesem filmu Agnieszki Holland. 17 stycznia 2012 „W ciemności” został nominowany do 32. Kanadyjskich Nagród Filmowych w kategorii najlepszy scenariusz, montaż i dźwięk, a wcześniej również do 17. amerykańskich Nagród Krytyków Filmowych. Film otrzymał Złotą Żabę za zdjęcia Jolanty Dylewskiej na XIX festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy oraz nagrodę za najlepszą reżyserię na 56. MFF w Valladolid w Hiszpanii. „W ciemności” doceniła także publiczność festiwali w Argentynie i USA, przyznając swoje nagrody w Mar del Plata i Saint Louis.

 

Nominacja i co dalej?

1 lutego członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej ponownie otrzymują karty do głosowania i wybierają najlepszych z listy ogłoszonej 24 stycznia. Głosowanie trwa do 21 lutego. W tym okresie, 6 lutego odbywa się spotkanie wszystkich nominowanych do 84. Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. 11 lutego wręczone zostaną Oscary za najlepsze osiągnięcia techniczne w mijającym roku. Ceremonia wręczenia Oscarów w pozostałych kategoriach odbędzie się natomiast 26 lutego 2012.

 

Więcej informacji: www.oscars.org.

 

Marta Sikorska

 

24.01.2012