"W ciemności" we włoskich kinach

24 stycznia 2013 na ekrany włoskich kin wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.

Film Holland we Włoszech

Od 24 stycznia 2013 włoscy widzowie będą mogli zobaczyć w swoich kinach współfinansowany przez PISF film „W ciemnośc” w reżyserii Agnieszki Holland. Dystrybutorem filmu we Włoszech jest firma Good Films.

Polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja

„W ciemności” to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy.

Więckiewicz, Grochowska, Preis

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Film ze wsparciem PISF

Producentem „W ciemności” jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy.

Nominacja do Oscara

W 2011 roku obraz był polskim kandydatem do Oscara i otrzymał nominację do nagrody w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

 

Włoska strona filmu „W ciemności”: www.indarkness.it.

 

Strona włoskiego dystrybutora filmu: www.goodfilms.it.

 

Paulina Bez

21.01.2013