"W ciemności" wśród najlepszych filmów roku

Współfinansowany przez PISF film „W ciemności” Agnieszki Holland znalazł się wśród 12 najważniejszych filmów w 2012 roku wytypowanych przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy Raindance w Londynie.

Polski film wśród najlepszych

Nominowany do Oscara polski film znalazł się na liście filmów, których nie można przegapić w 2012 wśród wśród takich tytułów jak nowa produkcja Wesa Andersona „Moonrise Kingdom” (film otwierający tegoroczny festiwal w Cannes), kontrowersyjny dokument „Bully” Lee Hirscha, „Being Flynn” z Robertem De Niro i „To Rome with Love” Woody Allena. Lista filmów dostępna jest na stronie www.raindance.org.

„W ciemności” w brytyjskich kinach

W tekście „12 Most Important Films of 2012” Karlanna Lewis podkreśla, że najnowszy film Agnieszki Holland to opowieść oparta na prawdziwej historii pracownika lwowskich kanałów, ukrywającego Żydów podczas II wojny światowej, którego losy to skomplikowane połączenie własnych interesów i współczucia. Warto podkreślić, iż „W ciemności” od 16 marca można oglądać w kinach na terenie całej Wielkiej Brytanii, gdzie w box office zadebiudował na miejscu 14 (wg. informacji British Film Institute).

Raindance – święto kina niezależnego

Raindance to obok amerykańskiego festiwalu Sundance jedna z najciekawszych prezentacji kina niezależnego na świecie. To tutaj po raz pierwszy Christopher Nolan pokazał swój film „Memento” a muzycy tacy jak Lou Reed, Tom Waits oraz Iggy Pop byli członkami jury wybierającego najciekawsze produkcje. Poza festiwalem filmowym Raindance to także warsztaty, kursy, spotkania i konferencje oraz promocja kina niezależnego w cyklu całorocznych projekcji. Raindance to również organizator British Independent Film Awards – ceremonii przyznawania nagród brytyjskiego kina niezależnego.

Polskie filmy na Raindance

Dotychczas podczas festiwalu swoje filmy pokazywali m.in. Sławomir Fabicki, Artur Urbański, Kuba Czekaj, Adam Guziński czy Mariusz Malec. W 2007 roku film „Ważki” Justyny Nowak otrzymał na Raindance nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy.

 

12.04.2012