"W ciemności" z coraz większą szansą na Oscara

Film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland znalazł się na krótkiej liście filmów, które powalczą o nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

9 filmów na krótkiej liście

Na liście oprócz „W ciemności” znalazło się również osiem innych obrazów: „Bullhead” Michaela R. Roskama (Belgia), „Monsieur Lazhar” Philippe’a Falardeau (Kanada), „Superclásico” Ole Christiana Madsena (Dania), „Pina” Wima Wendersa (Niemcy), „Rozstanie” Asghara Farhadiego (Iran), „Footnote” Josepha Cedara (Izrael), „Omar Killed Me” Roschdy Zem (Maroko) i „Warriors of the Rainbow: Seediq Bale” Wei Te-shenga (Tajwan). Filmy, które mają szansę na zdobycie Oscara zostały wybrane spośród 63 tytułów przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Głosowanie zakończyło się 13 stycznia 2012.

Polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja

Film przedstawia losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej ukrywa w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy. W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

 

Producentem „W ciemności” jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

 

Kolejny sukces „W ciemności”

Obecność na krótkiej liście filmów, które mają szansę na nominację do Oscara, jest kolejnym zagranicznym sukcesem filmu Agnieszki Holland. 17 stycznia 2012 „W ciemności” został nominowany do 32. Kanadyjskich Nagród Filmowych w kategorii najlepszy scenariusz, montaż i dźwięk, a wcześniej również do 17. amerykańskich Nagród Krytyków Filmowych. Film otrzymał Złotą Żabę za zdjęcia Jolanty Dylewskiej na XIX festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy, Nagrodę Publiczności na festiwalu Mar del Plata w Argentynie, a także nagrodę za najlepszą reżyserię na 56. MFF w Valladolid w Hiszpanii.

Polskie animacje też walczą o nominacje

Szansę na dobycie Oscara mają cały czas dwie polskie animacje „Paths of Hate” Damiana Nenowa i „Zaczarowany fortepian” Martina Clappa, które znalazły się na krótkiej liście filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Oba obrazy są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Nominacje 24 stycznia

Filmy ze wszystkich kategorii, które znalazły się na krótkich listach, zostaną poddane ponownej ocenie. Spośród nich specjalne jury wyłonią od trzech do pięciu najlepszych obrazów, które będą miały szansę na zdobycie Oscara. Ostateczną listę nominowanych obrazów poznamy 24 stycznia 2012. 84. edycja wręczenia Oscarów – nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – odbędzie się 26 lutego 2012.

 

Paulina Bez

18.01.2012

Galerie zdjęć